Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Reneta Landsberska

2020-01-14
Drzewka owocowe - Jabłoń Reneta Landsberska

Jabłoń Reneta Landsberska - najsmaczniejsza z Renet

Jabłoń Reneta Landsberska, znana również jako Reneta Gorzowska to stara odmiana pochodzenia Niemiecko-Polskiego. Została wyhodowana w niemieckim Landsberg (dzisiejszy Gorzów Wielkopolski) przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta w 1840 roku. Ciekawym faktem jest, że jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona. Reneta Landsberska lubi piaszczyste gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,2-6,7) i przewiewne miejsca. Kiedyś była sadzona wzdłuż dróg, dzięki temu nie atakowały jej choroby grzybowe, a owoce były niewiarygodnie smaczne. W dzisiejszych czasach również zaleca się sadzić ją na przewiewach, gdyż jeśli będzie rosła "schowana" wśród innych drzew czy pomiędzy budynkami w zacienionych miejscach, jej owoce stracą smak, a samo drzewo będzie w dużej mierze narażone na choroby. Idealnym więc miejscem dla niej będzie stanowisko w pełnym słońcu i na przewiewie. W brew pozorom Reneta Landsberska jest bardzo mało wymagającą odmianą. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła. Niestety te sadzonki jabłoni są dość wrażliwe na mróz, dlatego należy je zabezpieczać na zimę. W okres owocowania wchodzi wcześnie, plonując obficie i przemiennie, co drugi rok.

Jabłoń Reneta Landsberska - owoce i ich zastosowanie

Owoce Renety Landsberskiej są zwykle duże lub średnie (8-10 cm), mają kulisto-stożkowy kształt i są nieco spłaszczone. Ich skórka jest gładka, tłusta, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym, pomarańczowym rumieńcem. Jeżeli jabłonie Reneta Landsberska są sadzone jak już wyżej zostało wspomniane, w zacienionych miejscach, pośród innych drzew, owoce niestety stracą na wartości, Będą drobniejsze, blado-zielone i stracą swój wyborny smak. A pro po doskonałego smaku - miąższ jabłek Landsberskiej jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu. Niestety, są wrażliwe na obicia dlatego niezbyt dobrze znoszą transport.

Jabłoń Reneta Landsberska - ciekawostki

Theodor Heinrich Otto Burchardt był synem nadburmistrza i wyhodował jabłoń Renetę Landsberską z nasiona. Drzewa owocowe były jego pasją. Krzyżował ze sobą wiele różnych odmian, kiedy wreszcie, w 1840 roku udało mu się uzyskać postępy. Mimo iż jabłoń została wyhodowana w latach 40, owoce zrodziła wiele lat później, bo dopiero w roku 1852, na kilka chwil przed śmiercią sadownika. W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się sad jabłoni Renety Landsberskiej, a sad rodziny Burchardt, gdzie rosło pierwsze drzewo tej odmiany znajdował się w okolicach ulic Kazimierza Jagiellończyka i Edwarda Borowskiego.

Zapylacze jabłoni Reneta Landsberska:

-Antonówka Zwykła

-Koksa Pomarańczowa

-Kronselska

-Golden Delicious

-Boiken

-James Grieve

-Jonathan

-Złota Reneta

-Malinowa Oberlandzkie

-Mekintosz

jabłka
jabłka Jonathan
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel