Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bielenie drzew owocowych w ogrodzie

2020-01-13
Bielenie drzew owocowych w ogrodzie

Bielenie drzew owocowych w ogrodzie

Wapnowanie czy też bielenie drzew, szczególnie owocowych jest jednym z ważniejszych czynności, jakie musimy wykonać w ogrodzie. Zdarza się, że zabieg ten wykonywany jest w zupełnie niewłaściwym czasie. Często nas pytacie, kiedy wapnować drzewka, czym bielić? I właściwie czemu bielenie drzew jest takie ważne? Dziś przybliżymy temat wapnowania w ogrodzie i sadzie.

Wapnowanie — co to?

Do bielenia pni drzew stosujemy wapno palone, z którego robimy tzw. mleko wapienne. Uzyskujemy je z wymieszanego wapna z wodą. Wapno do bielenia drzewek owocowych może również mieć w swoim składzie glina, która zwiększy przyczepność zawiesiny.

Po co w ogóle bielimy drzewka?

Drzewka bielimy w celu zabezpieczenia pni i kory drzew, które wynikają z nagłych zmian temperatury. I na przykład, w styczniu i lutym występują bardzo sprzyjające warunki do powstawania różnych ran zgorzelinowych. Dzieje się tak przez wahania temperatur. W ciągu dnia, przy słonecznej pogodzie konary i pnie mocno się nagrzewają. Nocą z kolei temperatura potrafi gwałtownie spaść, przez co pobudzone do życia tkanki rośliny przemarzają. A co za tym idzie, uszkodzone komórki zaczynają brunatnieć. Objawy uszkodzeń mrozowych to również pionowe pęknięcia pni, przemarznięte konary oraz wcześniej wspomniane rany zgorzelinowe. Poprzez użycie wapna do bielenia drzew owocowych, cześć promieni słonecznych zostanie odbitych. Dzięki temu kora także nie będzie się zbyt mocno nagrzewać, a co za tym idzie, mniej odczuje wahania temperatur dziennych i nocnych w czasie trwania zimy.

Bielenie — kiedy wapnujemy drzewka?

Najczęstszym błędem w przypadku bielenia drzewek jest przeświadczenie, iż zabieg ten wykonany powinien być wiosną. Nic bardziej mylnego! Najlepszy termin to druga połowa grudnia lub nie później jak połowa stycznia. Wiadomo, w tym czasie aura nie rozpieszcza i zdarzają się częste opady deszczu. W przypadku, gdy wapno zostanie spłukane, musimy raz jeszcze pomalować, tak, aby pnie były zabezpieczone co najmniej do marca. Czyli resumując: drzewka owocowe bielimy przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu. Do nakładania używamy pędzla, dzięki któremu nanosimy zawiesinę na pnie i konary drzewek. Możemy również do bielenia użyć opryskiwaczy, którymi zabezpieczamy rośliny przed chorobami.

Wapno do bielenia drzew owocowych - które wybrać?

Godne polecenia jest wapno do bielenia o większej przyczepności firmy Target, jak również Wapno do bielenia Super Biel firmy Sumin.

bielenie drzewek
bielenie drzewek owocowych
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel