Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki begonii

40 produkty

Begonie to bardzo popularne rośliny ogrodowe i doniczkowe, które pochodzącą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, głównie z Ameryki Południowej. Do rodzaju begonia (ukośnica) należy ponad 1500 gatunków i odmian. Jak rozpoznać begonię? Jej polska nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ ukośnica ma niesymetryczne blaszki liściowe, z nieregularnym kątem ścięcia przy nasadzie. Liście begonii są mięsiste i na ogół kontrastują z barwą kwiatów. 

Czytaj więcej

Wyróżnia się begonie z ozdobnymi liśćmi oraz begonie, których ozdobą są małe lub średniej wielkości kwiaty - mają one bardzo zróżnicowaną kolorystykę i często występują bardzo obficie. Kwiaty są pełne, półpełne lub pojedyncze. Begonie zazwyczaj osiągają wysokość 20-30 cm, ale istnieją też gatunki kilkucentymetrowe oraz trzymetrowe. Wśród ukośnic wiele gatunków mocno się rozrasta na boki lub ma zwisające pędy, spotyka się też pnącza, gatunki krzaczaste oraz drzewiaste. Sporo begonii wytwarza bulwy. Są to rośliny wczesnego lata, które kwitną bardzo długo, bo aż do przymrozków. 

Begonia nie sprawia problemów w hodowli, ale trzeba pamiętać o tym, że, w zależności od gatunku, jej wymagania mogą być nieco odmienne. Begonie na ogół lubią słoneczne stanowiska, ale jeśli mają liście o jasnym zabarwieniu, to lepiej czują się półcieniu. Zdarza się, że begonia znakomicie radzi sobie w zacienionym miejscu! Ważne jest, aby stanowisko dla begonii było osłonięte od wiatru. Begonia to idealna roślina na gorące lato, ale jeśli słońce jest palące, to w żadnym razie nie można moczyć jej liści. Roślina ta w ogóle nie przepada za polewaniem jej liści wodą, więc zawsze należy tego unikać. Jeśli interesuje Cię to, jak podlewać begonie, to musisz wiedzieć, że rośliny te powinny być regularne podlewane. Niektóre gatunki wymagają stale wilgotnej gleby, ale nie należy ich przelewać, zwłaszcza gdy nie ma upałów. Ziemia dla ukośnicy powinna być żyzna i próchnicza, o lekko kwaśnym bądź obojętnym odczynie. Aby begonie kwitły długo, należy zasilać je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Gatunki rodzaju begonia i odmiany

Wśród licznych gatunków i odmian begonii, niektóre zasługują na szczególną uwagę. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej hodowanych gatunków jest begonia stale kwitnąca znana także jako Begonia semperflorens. Ta roślina jest wymarzona dla tych, którzy chcą, aby ich balkony lub tarasy były pięknie ukwiecone od wczesnego lata lub nawet późnej wiosny, aż do przymrozków wczesnych. Begonia stale kwitnąca jest też z powodzeniem uprawiana na skalniakach i na rabatach  - nadaje się na obwódki lub do tworzenia dywanowych kobierców. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Warto tu wspomnieć o begonii dragon, która jest bardzo modnym i jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnym mieszańcem, pochodzącym miedzy innymi od begonii stale kwitnącej. Dorasta ona do wysokości 60 cm, a jej szerokość może osiągać nawet 70 centymetrów. Ta hybryda wyjątkowo szybko rośnie i ma lekko zwisające pędy. Kwitnie bardzo obficie. Jest to begonia ogrodowa, której nie hoduje się w warunkach domowych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także begonie bulwiaste, które są wielogatunkowymi mieszańcami. Także te rośliny można uprawiać na rabatach i na balkonach oraz tarasach, poza tym ich hodowla udaje się w warunkach pokojowych. Właśnie dlatego jest chętnie kupowana jako begonia doniczkowa. Jedną z bardziej intrygujących odmian jest czerwona begonia bulwiasta 'Fimbriata' z charakterystycznymi, postrzępionymi płatkami. Interesują Cię ukośnice z różowymi kwiatami? Stawiając na begonię bulwiastą 'Glandiflora', możesz spodziewać się pięknych, dorodnych kwiatów, które przypominają swoim wyglądem róże. Równie efektownie, choć na nieco ciemniejszy kolor kwitnie begonia bulwiasta 'Superba'. Decydując się na zasadzenie ukośnic bulwiastych, podobnie jak w przypadku begonii stale kwitnących, możesz liczyć na to, że ich kwiaty będą Cię cieszyć od końca wiosny do późnej jesieni. Ważną grupę odmian begonii bulwiastej tworzą begonie zwisające. Jedną z takich roślin jest pełna i pachnąca odmiana 'Sunny Dream'.

Jeśli interesują Cię begonie o dużych kwiatach, a do tego szukasz ukośnicy wyjątkowo odpornej na szkodniki i warunki atmosferyczne, wybierz begonię 'Solenia'. Zastanawiasz się, które begonie z ozdobnymi liśćmi mogłyby upiększyć Twoje mieszkanie lub dom? Begonia królewska, czyli Begonia rex to jedna z bardziej znanych w Polsce egzotycznych roślin hodowanych z powodzeniem w warunkach domowych. Ta begonia domowa ma wielokolorowe liście w różnej tonacji, uzależnionej od odmiany. Wyróżnia je nie tylko ubarwienie, lecz także sercowaty kształt i spore rozmiary, choć sama roślina osiąga wielkość do pół metra. Jest to ukośnica niesprawiająca problemów w uprawie, jednak nie lubi pełnego słońca, przeciągów i wody zalegającej w podstawce. W domu warto też hodować begonię zimową, która, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w zimie. Pamiętaj, że begonie są trujące dla kotów i psów.

Jak sadzić begonie rabatowe? Podpowiadamy jak przezimować begonie

Bulwy albo sadzonki begonii wysadza się w ogrodzie po 15 maja, ponieważ nie są one odporne na przymrozki. Bulwy umieszcza się tak, by przykrywała je tylko dwucentymetrowa warstwa ziemi. Odpowiedni rozstaw begonii to 25-30 centymetrów. Begonie nie zimują w gruncie. Bulwiaste odmiany trzeba wykopać z ziemi. Gdy tylko nastaną przymrozki, należy ostrożnie wykopać je z gruntu i przyciąć 2 cm nad bulwą. Powinno się je także oczyścić z ziemi i usunąć chore części, a następnie podsuszyć. Kolejny krok to wyłożenie bulw do ażurowych skrzynek i przysypanie torfem. Pomieszczenie, w którym zimują bulwy begonii, powinno być ciemne, a temperatura ma wynosić 3-10 stopni Celsjusza.

Niektórzy nie sadzą bulw begonii bezpośrednio do gruntu. Można posadzić je do doniczek w lutym lub grudniu i przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Tak wyhodowane rośliny wynosi się na zewnątrz dopiero na przełomie maja i czerwca. Będą kwitły już w lipcu.

Kiedy sadzić begonie na balkonie?

Z racji tego, że begonia jest rośliną ciepłolubną, należy pamiętać o tym, by nie sadzić jej w ogrodzie lub nie wystawiać na balkon zbyt wcześnie, czyli przed połową maja. Jeśli nie chcesz mieć przykrych niespodzianek, to poczekaj z sadzeniem begonii na balkonie do pierwszych dni czerwca. Begonie rosną szybko, więc już wkrótce Twój balkon zostanie ozdobiony licznymi kwiatami ukośnicy. Wybierając termin sadzenia ukośnicy, miej też na uwadze, że nie służy jej deszczowa pogoda. Nie trzeba jednak wielu zabiegów, by ukośnica wspaniale udekorowała balkon, więc nie wahaj się i zdecyduj się na jej hodowlę, zwłaszcza że jest to bardzo modna roślina ogrodowa i balkonowa!

 

pixel