Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki mieczyków

175 produkty

Mieczyki (Gladiolus) to wyjątkowo efektowne bulwiaste byliny z rodziny kosaćcowatych. Odmiany, które uprawiamy w naszych ogrodach, to przede wszystkim mieszańce, uzyskane dzięki wielokrotnym krzyżówkom mieczyków pochodzących z Afryki – są one znane powszechnie jako mieczyki ogrodowe. Te okazałe byliny dorastają do wysokości 120 cm, z czego sam kłos może mieć ponad pół metra długości. Łodyga rośliny jest sztywna i nierozgałęziona, a liście mają mieczowaty kształt. Na kłosowatych kwiatostanach mieczyka może wyrosnąć nawet ponad 20 dużych, lejkowatych kwiatów – w przypadku gatunków występujących naturalnie są one mniejsze. Istnieje ogromna ilość odmian, które różnią się ubarwieniem, kształtem kwiatów, a także wysokością. 

Czytaj więcej

Kiedy sadzić mieczyki - uprawa tych pięknych kwiatów

Mieczyki, zwane także gladiolami, to rośliny, które nie lubią chłodu i deszczowej pogody. Dlatego właśnie należy sadzić je w czasie, gdy noce są już bez przymrozków. Jeśli zbliża się pora sadzenia mieczyków, która zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, jednak gleba jest mokra, poczekaj, aż ziemia przeschnie. Jeżeli posadzisz mieczyki w zimnej i mokrej ziemi, to istnieje duże ryzyko, że cebulki zgniją. Sadzenie w donicy wydaje się więc dobrą alternatywą, natomiast na prace w ogrodzie masz czas do końca maja! 

Kiedy kwitną mieczyki?

Zasadź je w odpowiednim czasie, bo to sprawi, że kwiatów doczekasz się już w połowie lipca. Mieczyki przestają kwitnąć w sierpniu lub we wrześniu. Okres kwitnienia jest uzależniony także od odmiany. Warto zapamiętać, kiedy rośliny straciły kwiaty, bo wiedza ta jest potrzebna podczas jesiennych prac przy bulwach. 

Jeżeli chcesz wyhodować naprawdę piękne kwiaty, pamiętaj o tym, że mieczyków nie należy sadzić tam, gdzie rosły w ubiegłym roku. Przestrzegając tej zasady, zmniejszysz ryzyko zarażenia gladioli chorobami wirusowymi lub grzybem, a także ograniczysz możliwość pojawienia się uciążliwych szkodników. Cebulki mieczyków przed sadzeniem warto zaprawić preparatem grzybobójczym! Podłoże dla tych roślin powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne, a stanowisko musi być słoneczne, inaczej kwiaty będą mniej atrakcyjne. Mieczyki rosnące w cieniu mogą w ogóle nie zakwitnąć.

W czasie suszy oraz podczas kwitnienia mieczyki należy regularnie podlewać delikatnym strumieniem wody, uważając, aby nie zamoczyć liści ani kwiatów. Po dłuższych okresach suszy grozi im choroba grzybowa. W przypadku jej wystąpienia porażone miejsca trzeba pryskać fungicydami. Mieczyki to rośliny wymagające dość intensywnego nawożenia. Do tego celu przyda się kompost albo wieloskładnikowy nawóz mineralny o spowolnionym działaniu. 

Kiedy wykopać mieczyki?

Mieczyki ogrodowe nie zimują w gruncie - ich bulwy wykopuje się z ziemi już we wrześniu lub, jeśli kwitły do końca lata - na początku października, przed pierwszymi przymrozkami. Zalecane jest wykopywanie bulw mieczyków 4-5 tygodni po zakończeniu kwitnienia, gdy liście zaczynają żółknąć. Jeśli zrobisz to w odpowiednim czasie, będziesz mieć pewność, że bulwy nie przemarzną i nie zgniją, a jedynie zgromadzą zapas składników odżywczych.  

Warto wiedzieć, że mieczyk dachówkowaty, który naturalnie występuje w niektórych rejonach Polski, (zwłaszcza w górach) i w Europie Wschodniej, jest mrozoodporny. Roślina ta niegdyś występowała pospolicie, jednak obecnie znajduje się pod ścisłą ochroną i jest zagrożona wymarciem. Gatunek ten był również często uprawiany w ogrodach, jednak okazalsze mieczyki o afrykańskim rodowodzie ograniczyły jego popularność. Obecnie odnotowuje się ponowne zainteresowanie hodowlą tej byliny, która szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w większych grupach.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Prawidłowe sadzenie mieczyków jest bardzo ważne, jeśli chcesz doczekać się roślin, które są dorodne i mają efektowny wniesiony pokrój. Jeżeli już na samym początku hodowli popełnisz błąd i zasadzisz je zbyt płytko oraz za blisko siebie, liście i pędy kwiatowe gladioli będą opadać na boki. Trzymaj się zatem wytycznych dotyczących tego, jak sadzić mieczyki!

Przede wszystkim nie umieszczaj cebulek mieczyków tak, by ich wierzchołki były widoczne. Powinny one znajdować się na głębokości, o której wspomniano już wcześniej, czyli nie płycej niż 8 centymetrów pod ziemią. Cebulki wysokich mieczyków sadzonych w gruncie należy umieszczać jeszcze głębiej, bo na głębokości 10-15 centymetrów. Przykładem szczególnie okazałej odmiany jest różowo-żółty mieczyk wielkokwiatowy 'Dandy'. Przyciąga on spojrzenia imponującą wysokością, mogącą wynosić nawet 120 centymetrów i subtelnym, lecz oryginalnym zabarwieniem dużych kwiatów. Zanim zasadzisz mieczyki, dobrze będzie zaprawić ziemię kompostem. Dzięki temu rośliny będą silniejsze, choć oczywiście trzeba pamiętać też o ich regularnym nawożeniu w późniejszym czasie. Wysokie mieczyki, a także niższe odmiany o cienkich liściach warto podpierać palikami. Dzięki nim rośliny nie stracą na dekoracyjności i będą ładnie wyeksponowane. 

Czy mieczyki przezimują?

Wiele roślin cebulowych uprawianych w Polsce może zimować w ogrodzie, jeśli tylko zapewni się im odpowiednie zabezpieczenie, jednak niektóre należy koniecznie wykopać przed nastaniem przymrozków. Niestety poza mieczykiem dachówkowatym, mieczyki nie zimują w polskich ogrodachPo wykopaniu należy przyciąć roślinę na wysokości 10 cm powyżej bulwy. Wykopaną część gladioli przez kilka dni suszy się w ciepłym miejscu, a następnie oddziela nowe cebulki przybyszowe i usuwa starą cebulkę oraz wyschnięte pędy. Młode cebulki układa się w pojemniku z torfem i chowa w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 5-8 stopni Celsjusza. Przechowuje się je w ten sposób aż do wiosny. Cebulki, które na wiosnę nie będą w dobrym stanie, należy wyrzucić. Dowiedz się więcej na temat tego, jak i po co wykopywać cebulki roślin, by nie popełniać błędów, przez które hodowla mieczyków w kolejnych latach może się nie udać. 

Mieczyki w ogrodzie i w donicy - gatunki i odmiany do rożnych potrzeb

Ziemia w Twoim ogrodzie jest ciężka i podmokła? Hodowla mieczyków może się nie udać, zatem zdecyduj się na uprawę tych roślin w donicach! To rozwiązanie jest idealne również w sytuacji, gdy nie ma się ogrodu, ale można skorzystać z balkonu lub tarasu. Mieczyki często osiągają imponujące rozmiary, ale niektóre odmiany są niewysokie. To właśnie niższe gladiole można z powodzeniem hodować w donicach, choć nawet wysokie odmiany mieczyków ogrodowych mogą znieść uprawę w pojemniku. Należy jednak liczyć się z tym, że nie urosną one tak wysokie, jak sugeruje producent i mogą mieć stosunkowo mało kwiatów.

W uprawie doniczkowej szczególnie dobrze sprawdzają się mieczyki drobnokwiatowe. W pojemnikach ładnie prezentuje się między innymi dorastający do wysokości 60 cm biały mieczyk drobnokwiatowy 'Nanus Elvira', którego jasne kwiaty są ozdobione ciemnoróżowym wzorem. Zwróć też uwagę na różowego mieczyka drobnokwiatowego 'Nanus charm', wyróżniającego się eleganckim, wysublimowanym wyglądem. Jeśli chcesz hodować mieczyki w donicy, to pamiętaj, że pojemniki powinny być dość głębokie i duże, ponieważ cebulki w donicach sadzi się na głębokości 8-12 centymetrów. Cebulki należy umieszczać w pojemnikach pod koniec kwietnia, zachowując odstęp wynoszący 8-10 centymetrów. Ziemia w donicy powinna być żyzna i lekka oraz luźna. Pojemnik, w którym rosną mieczyki, ustawiamy w jasnym miejscu dobrze osłoniętym od wiatru.  

W ogrodach można śmiało sadzić różne odmiany mieczyków, ale najbardziej efektownie prezentują się w nich odmiany wielkokwiatowe. Jeśli interesują Cię odmiany o jaskrawym, kontrastowym zabarwieniu, zwróć uwagę na fioletowo-żółte mieczyki wielkokwiatowe 'Dynamite' . Wielbicielom dużych białych kwiatów, które mogą zaczarować cały ogród, warto z kolei polecić mieczyki wielkokwiatowe 'Amsterdam'

pixel