Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki hiacyntów

35 produkty

Hiacynt (Hyacinthus) to rodzaj roślin cebulowych należących do rodziny szparagowatych, których ojczyzną jest Azja Mniejsza. Wyróżnia się około 30 gatunków hiacynta. W Polsce w uprawie spotykany jest przede wszystkim hiacynt wschodni. Można wybierać spośród dość licznych odmian, wśród których jedną z popularniejszych jest ciemnoróżowy hiacynt wschodni 'Pink Pearl'. Hiacynty z różowymi kwiatami są szczególnie lubiane, ale trzeba pamiętać o tym, że ter ośliny występują w wielu kolorach. Można wybierać spośród białych, szafirowych, błękitnych, fioletowych i łososiowych hiacyntów, nie zapominając jednak o tym, że pięknie prezentują się także te z czerwonymi lub żółtymi kwiatostanami – warto tu wymienić choćby takie odmiany jak hiacynt wschodni 'Yellow Queen' i żółty hiacynt wschodni 'City of Haarlem'.

Czytaj więcej

Jak wygląda hiacynt?

Hiacynty należą do niewysokich roślin - stosunkowo mało znany w Polsce hiacynt kalifornijski dorasta do wysokości 60 cm, a hiacynt wschodni jest o połowę mniejszy. Trzeba jednak przyznać, że są one wyjątkowej urody. Trudno nie zachwycić się jego dzwonkowatymi, intensywnie wybarwionymi kwiatami, które znajdują się na okazałym i bujnym kwiatostanie. Zebrane w grona kwiaty hiacynta są średniej wielkości, mogą być pełne lub pojedyncze i mają 6 lub więcej płatków. Występują bardzo licznie i bywa że jest ich nawet 60. Co ważne, kwiaty te bardzo ładnie i intensywnie pachną! Wyprostowany pęd kwiatostanowy hiacynta osiąga około 20 cm wysokości, a jego mięsiste równowąskie liście mogą mieć długość 30 centymetrów. 

Hiacynt - uprawa i podlewanie. Jak dbać i kiedy sadzić hiacynty?

Hiacynty są świetnym dowodem na to, że szczególnie piękne rośliny niekoniecznie muszą być wymagające. Cebule hiacyntów najlepiej sadzić w żyznej, próchniczej i lekkiej ziemi o obojętnym odczynie. Stanowisko, które najbardziej im służy jest słoneczne i osłonięte od wiatru. Można uprawiać je w półcieniu, ale trzeba liczyć się z tym, że kwiatostany będą mniej zwarte, a kwiaty mniej liczne. Gleba, w której ma rosnąć hiacynt, musi zostać spulchniona i dobrze odchwaszczona. Aby cieszyć się zdrowo wyglądającymi kwiatami, trzeba odpowiednio nawozić hiacynty. W celu użyźnienia ziemi warto zastosować kompost, a podczas wzrostu i kwitnienia - nawozy wieloskładnikowe. Warto wiedzieć więcej na temat nawożenia cebulek kwiatowych, zwłaszcza jeśli chce się wyhodować zachwycająco wyglądające okazy. 

Zastanawiasz się, jak podlewać hiacynty? Jeśli wiosną panuje susza, koniecznie trzeba je regularnie nawadniać. Podlewanie pozwala tej roślinie dobrze się ukorzenić, więc warto go pilnować także po zasadzeniu cebulki w gruncie. Powierzchnia ziemi koło hiacynta powinna być jednak wyrównana, ponieważ woda, która się tam zbiera, może powodować gnicie korzeni, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Jeśli chcesz hodować hiacynty na rabatach lub na balkonie, pamiętaj o tym, że hiacynty to kwiaty, których cebulki sadzi się we wrześniu lub w październiku. Należy je sadzić na głębokości 10-15 cm, zachowując rozstaw 15-25 centymetrów. Dzięki odpowiedniej uprawie i pielęgnacji cebulek hiacyntów roślina odpłaci Ci się zachwycającym wyglądem!

Jak dbać o hiacynta w donicy?

Hiacynty warto hodować również w domu, choć jeśli mieszka się z kotem, trzeba mieć na uwadze to, że roślina ta jest jest dla niego trująca. Jeśli zasadzisz hiacynty w listopadzie, to już w lutym lub marcu doczekasz się tego, że kwiatów hiacynta! Zastanawiasz się, jak dbać o hiacynta w domu? W przypadku domowej uprawy tej rośliny bardzo ważne jest to, aby ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna. Hiacynty ładnie wyglądają, jeśli rosną zasadzone po kilka sztuk w szerokich i niezbyt głębokich naczyniach lub w doniczkach, ale można też sadzić je pojedynczo. Ziemia powinna być piaszczysta i przepuszczalna. Przez kilka pierwszych tygodni donice z cebulkami, które się ukorzeniają, należy trzymać w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu i nie podlewać, z wyjątkiem dnia, w którym odbyło się sadzenie. Po tym czasie przenosi się hiacynty tam, gdzie jest jasno i ciepło.

Hiacynty w ogrodzie - po przekwitnięciu?

Dbanie o te kwiaty nie jest skomplikowane, ale trzeba pamiętać o tym, że hiacynty po przekwitnięciu wymagają zainteresowania, inaczej nie przetrwają do kolejnego sezonu. Uschnięty kwiatostan należy ściąć, a gdy zauważysz, że również liście rośliny zasychają, wykop ją. Cebulki hiacyntów wykopanych po przekwitnięciu trzeba wysuszyć, po to, by móc ją przechować do września lub października. Nie trzeba wykopywać cebulek każdego roku, ponieważ są dość mrozoodporne i po zabezpieczeniu ściółką mogą zimować w ogrodzie. Co 3-4 lata muszą jednak zmieniać miejsce, w którym rosną. Hiacynt hodowany w doniczce po przekwitnięciu również nadaje się do wykopania. Cebulki takich hiacyntów również należy podsuszyć i odłożyć w ciemne miejsce. Ponownie sadzi się jesienią, jednak roślina wyrośnie tylko w ogrodzie. Pamiętaj o tym, by wykopać cebule w odpowiedni sposób!

pixel