Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czosnek ozdobny - cebule

36 produkty

Czosnek (Allium) to rodzaj roślin cebulowych, który obejmuje nawet 1000 gatunków należących do rodziny amarylkowatych. Wśród czosnków znajdują się zarówno dziko rosnące rośliny, jak i te, które hoduje się w celach spożywczych lub jako dekorację ogrodu. Do rodzaju Allium zaliczamy znane ze swoich prozdrowotnych właściwości i ostrego smaku cebule oraz czosnki jadalne, takie jak na przykład czosnek niedźwiedzi, oraz czosnki ozdobne. Oryginalne kwiatostany tych ostatnich przyciągają uwagę swoim niespotykanym kształtem i wyrazistą kolorystyką. Kwiaty u czosnków ozdobnych pojawiają się najczęściej w czerwcu lub lipcu. Jeśli Twój ogród jest utrzymany w stylu wiejskim, to czosnek ozdobny będzie doskonale do niego pasował, co nie oznacza, że nie jest on także dekoracją przestrzeni urządzonych w zupełnie innych konwencjach.

Czytaj więcej

Czosnek ozdobny - uprawa, rozmnażanie i odmiany. Kiedy sadzić czosnek ozdobny?

Niektórzy są zaskoczeni tym, jak efektownie może wyglądać czosnek ozdobny. W grupie tych roślin znajdują się gatunki i odmiany, które znacznie różnią się wysokością pędów i wielkością sześciopłatkowych kwiatów, znajdujących się na regularnych główkach lub baldachach. Niskie czosnki ozdobne mogą osiągać zaledwie 15 cm wysokości, a wysokie, takie jak czosnek ozdobny olbrzymi - nawet 1,5 metra. W przypadku szczególnie okazałych czosnków kwiatostan na szczycie bezlistnej łodygi osiąga średnicę liczącą nawet 25 centymetrów. Jedne z największych kwiatostanów w formie kuli ma fioletowy czosnek ozdobny 'Globemaster'. Podobnej wielkości i barwy są kwiatostany czosnku ozdobnego 'Gladiator', które pojawiają się zresztą wyjątkowo wcześnie. Do czosnków o zachwycających fioletowych kwiatach zaliczamy również odmianę czosnek ozdobny 'Purple Sensation'. Koniecznie przyjrzyj się też atrakcyjnym jasnoróżowym kwiatom czosnku fioletowego 'Aflatuneńskiego'.

Uprawa czosnku ozdobnego nie sprawia trudności nawet tym osobom, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie lub nie radzą sobie z uprawą bardziej wymagających roślin. Czosnek sadzimy w glebie, która jest żyzna, gliniasto-piaszczysta, przepuszczalna o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie. Idealne stanowisko dla czosnku ozdobnego jest słoneczne, ale tolerują on także półcień. Pamiętaj, aby odchwaścić i spulchnić ziemię, w której zamierzasz zasadzić cebulki czosnku ozdobnego. Roślina ta nie lubi suszy i dlatego nie można zaniedbać jej podlewania w tym okresie, choć trzeba ją także dość intensywnie nawadniać w czasie intensywnego wzrostu. Nie lekceważ jednak tego, że czosnki nie znoszą zastoin wodnych. Aby uzyskać dorodne rośliny, warto je nawozić kompostem lub preparatami wieloskładnikowymi. Nawożenie powinno odbywać się 2-3 razy w sezonie.  

Po kwitnieniu zeschnięte kwiatostany trzeba koniecznie obciąć i to zanim zawiążą się nasiona. To sprawi, że cebulka czosnku zgromadzi więcej substancji pokarmowych, a dzięki temu w kolejnym roku roślina będzie kwitła jeszcze okazalej. Aby rozmnożyć cebulkę, najpierw trzeba ją oczyścić z ziemi oraz pędów, a następnie należy oddzielić od niej młode cebulki. Cebulki potomne po lekkim wysuszeniu przechowuje się w suchym i chłodnym miejscu do września lub października, czyli do czasu, który jest najlepszy na sadzenie czosnku. Niektórzy sadzą czosnek nawet w listopadzie, jeśli tylko ziemia nie jest zmarznięta.

Oprócz wysokich odmian czosnku ozdobnego, o których wspomniano wyżej, warto wymienić także inne, również bardzo efektowne i cieszące się duże zainteresowaniem. Często spotykamy czosnki ozdobne z kwiatostanami o kształcie kuli, ale zwróć tez uwagę na odmiany z baldachami kwiatów. Na wyróżnienie zasługuje na przykład dość okazały, bo dorastający do wysokości 90 centymetrów czosnek ozdobny 'Bulgarium', który wytwarza baldachowate, pachnące kwiatostany złożone z dzwonkowatych kwiatów. Nieco mniejsze rozmiary osiąga czosnek ozdobny 'Cameleon', który wyróżnia się dość delikatnymi kwiatami. Jest to czosnek ozdobny biały, kwitnący już od maja. Inną tego typu odmianą jest żółty czosnek ozdobny 'Złocisty' , osiągający jednak najwyżej 30 cm wysokości - jego stosunkowo duże, połyskujące kwiaty mogą stanowić istotną dekorację ogrodu. Jest to jeden z chętniej uprawianych czosnków ozdobnych niskich! Wśród niewysokich odmian znajduje się także odmiana z karminowymi kwiatami zebranymi w kwiatostany przypominające swoim kształtem dmuchawce, czyli biały czosnek ozdobny nazywany czosnkiem 'Krzysztofa'

Czy czosnek ozdobny można sadzić wiosną?

Interesuje Cię czosnek osobny i sadzenie jego cebulek? Najlepszy termin na wykonanie tej czynności to jesień. Dopuszczalne jest jednak sadzenie go na początek wiosny. Uważaj jednak na to, by nie przegapić odpowiedniego momentu. Jeśli nie zdążyłeś zasadzić czosnku podczas jesiennych miesięcy, to przygotuj się na marzec. Pamiętaj też o tym, że czosnek ozdobny najlepiej będzie posadzić po oddzieleniu od siebie poszczególnych ząbków. Warto też wiedzieć, że możliwy jest siew czosnku ozdobnego z nasion. W takim przypadku nasiona wprost do gruntu sieje się w kwietniu, a do pojemnika ustawionego w pomieszczeniu - miesiąc wcześniej.

Czy czosnek ozdobny trzeba wykopywać? O czym jeszcze trzeba pamiętać hodując tę roślinę?

Jeśli chcesz hodować czosnek ozdobny, to pamiętaj o tym, że jego cebule  zimują w ogrodzie i to nawet bez okrycia, choć można przykryć ziemię warstwą ściółki. Raz na 2-3 lata czosnki warto jednak wykopać po to, by je rozmnożyć. Jeśli roślina choruje, można je wykopać w innym celu ?oględziny cebulki rośliny, która zaczęła marnieć, pozwolą ustalić, czy nie wystąpiła choroba grzybowa. Niestety czosnki są dość podatne na zarażenie grzybem, więc nie należy rezygnować z kontroli stanu ich podziemnej części. Hodując czosnki ozdobne, które wyrosły z cebulek przybyszowych, trzeba mieć na względzie to, że niektóre rośliny będą kwitły dopiero po 2 lub 3 latach od zasadzenia.

Czosnek ozdobny to nie tylko intrygująca dekoracja ogrodu. Dzięki niemu szkodniki mają mniejszą ochotę na zamieszkanie w tym miejscu. Jeśli zasadzisz tę roślinę w gruncie, to nornice oraz szczury będą trzymać się z daleka od tego miejsca. Mało tego, czosnki odstraszają mszyce i niektóre owady, poza tym chronią sąsiadujące z nimi rośliny przed szarą pleśnią.

Czosnek ozdobny w ogrodzie, na rabacie i w doniczce - kompozycje

Nie ulega wątpliwości, że czosnki ozdobne to niemal obowiązkowy element ogrodów rustykalnych, w których panuje dość duża dowolność w komponowaniu rabat. Z drugiej strony czosnek ozdobny sprawdza się także w nowoczesnych aranżacjach. Kulista forma główek niektórych odmian czosnku ozdobnego doskonale prezentuje się na przykład w ogrodach, w których dużą rolę odgrywa geometria. Co ciekawe, czosnki ozdobne można też hodować w donicach, ale postaw na niższe odmiany. Jeśli chodzi o niewysokie czosnki, to świetnie prezentują się także na skalniakach i niskich rabatach. Bardziej wyrośnięte czosnki sprawdzą się przede wszystkim na obwódkach albo z tyłu rabat. Są one także szczególnie polecane na kwiat cięty. 

A co sadzić obok czosnków? Efektowne kompozycje uzyskuje się, jeśli koło tych roślin pojawią się strzeliste pustelniki, jeżówki, a także narcyzy i irysy. Równie dobrze możesz wybrać jednak piwonie, ostróżki i kocimiętki. Pamiętaj także o szałwiach i barwinkach, rozchodniku, tojeści oraz jeżówkach. Zastanawiasz się, czy czosnek ozdobny jest rośliną, której cena jest niewygórowana? W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz cebulki czosnków w różnych cenach, uzależnionych od gatunku i odmiany. Miej na uwadze to, że zakup cebulek tych roślin jest inwestycją na lata, bo czosnki łatwo się rozmnażają i mogą długo rosnąć w jednym miejscu. Co istotne, dbamy o to, by zamówienia docierały do naszych klientów w nienaruszonym stanie. Sprawdź, jak pakujemy rośliny balkonowe i ogrodowe!

pixel