Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wykopujemy cebule

2020-02-20
Wykopujemy cebule

Wykopujemy cebule

Większość uprawianych u nas roślin cebulowych, występuje dziko w rejonach, które wyznaczają roślinom okres spoczynku letniego. Głównym czynnikiem wymuszającym jest w tym przypadku susza. Zapewnienie cebulom suszy w lecie jest ważną zasadą w ich pielęgnacji. Właśnie dlatego cebule niektórych gatunków kwitnących wiosną powinno się wykopywać przed latem, tj. na przełomie czerwca i lipca. Dotyczy to przede wszystkim tulipanów i hiacyntów.

Corocznego wykopywania cebul nie wymagają gatunki klimatu umiarkowanego, np. nasze rodzime przebiśniegi, śnieżyce, szachownica kostkowata, hiacyncik hiszpański, śnieżnik czy niektóre szafirki.

Wykopywanie cebulek kwiatowych ważne jest z wielu przyczyn. Podstawowym powodem jest zabezpieczenie roślin przed wpływem nadmiernie nagrzewającej się gleby oraz dużej wilgotności w okresie letnim. Połączenie obu czynników powoduje ryzyko infekcji chorób cebulek, z których najgroźniejsza jest fuzarioza. Dotyczy to głownie hiacyntów, które w związku z tym powinniśmy wykopywać corocznie. Kolejnym powodem wykopywania wiosennych cebul jest tworzenie się zbyt dużej ilości cebulek przybyszowych przy cebulce macierzystej. Cebulka wraz z młodymi cebulkami przybyszowymi nie będzie miała wystarczających warunków do wzrostu. W następnym sezonie roślina wypuści gęstą rozetę liściową co znacząco wpłynie na gorsze kwitnienie. Cebulki zagęszczą się i zmarnieją. Dotyczy to szczególnie tulipanów, które to najlepiej wykopywać corocznie lub co dwa lata. Wyjątkiem są odmiany o małych rozmiarach tj.: tulipany botaniczne, krokusy, przebiśniegi, cebulice i śnieżniki, które wykopujemy co trzy lata.

Sygnałem do wykopania cebulek jest żółknięcie i zasychanie liści. Nie powinno się wykopywać cebul posiadających jeszcze zielone liście, ponieważ osłabia to cebule. Chociaż podczas chłodnej i dość wilgotnej wiosny liście pozostają dłużej zielone a cebulki mogą być już gotowe do zbioru. Dobór optymalnego terminu wykopywania cebul to kluczowa sprawa w prawidłowym przechowywaniu cebulek. Zbyt wczesne jak również zbyt późne wykopanie powodować może późniejsze problemy. Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy cebulki kwiatowe już są gotowe do wykopania, jest po prostu wykopanie kilku cebulek na próbę. Jeśli cebulki zaczynają nabierać typowego dla danego gatunku zabarwienia, możemy przystąpić do zbioru. Łatwiej jest wykopywać rośliny gdy widać jeszcze resztki niezaschniętej rozety liściowej lub gdy używamy specjalnych osłonek. Mamy wówczas pewność że nie uszkodzimy mechanicznie cebulek. Cebulki starajmy się wykopywać z ziemi niezwykle delikatnie. Uszkodzone bulwy łatwo infekowane są przez choroby grzybowe.

Orientacyjne terminy wykopywania cebulek i bulw kwiatowych:

cebulki tulipanów -od 15 czerwca do 10 lipca

-krokusy-od 15 do 30 czerwca

-narcyzy od 20 czerwca do 15 lipca

-hiacynty-od 15 czerwca do 10 lipca

-szafirki-od 15 do 30 czerwca

-korona cesarska-od 15 czerwca do 10 lipca

-przebiśniegi-od 15 do 30 czerwca

-śnieżniki-od 15 do 30 czerwca

-cebulice-od 20 czerwca do 10 lipca

tulipany
wykopywanie

Po wykopaniu cebule układamy cienką warstwą najlepiej w drewnianej skrzynce i przenosimy do dobrze wentylowanego miejsca do osuszenia. Ważne aby cebulki nie miały styczności ze słońcem, gdyż wywołuje ono na młodych cebulach poparzenia. Po osuszeniu przystępujemy do czyszczenia i sortowania. Dokładnie usuwamy resztki liści, ziemi oraz zaschnięte korzenie. Jedynie cebulki narcyzów i cebulic pozostawiamy z korzeniami. Następnie delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe. Nigdy nie odrywajmy mocno przyczepionych cebulek, może to uszkodzić obie rośliny. Ostatnim etapem jest oznaczanie poszczególnych odmian, co ułatwi nam późniejsze zaplanowanie rabaty.

Miejsce przechowywania naszych cebul powinno być suche i przewiewne ale jednocześnie nie za gorące. Idealnie nadają się do tego szopy czy altany. Unikajmy wilgotnych piwnic oraz nadmiernie nagrzewających się strychów. Cebule pozostawić należy odkryte aby miały swobodny dostęp do powietrza, wyjątek stanowią cebulki przebiśniegów i szachownicy cesarskiej, które lekko przysypujemy trocinami lub piaskiem. Optymalna temperatura przechowywania cebulek kwiatów wiosennych to 16 – 22⁰C.

Do ponownego sadzenia na rabatach przeznacza się największe cebule, ponieważ tylko takie cebule będą kwitnąć. Sadzi się je ponownie pod koniec września lub w październiku.

Właściwa opieka nad cebulkami kwiatowymi nie powinna sprawić nawet początkowemu ogrodnikowi problemów. Korzyści płynące z prawidłowego wykopywania i przechowywania roślin znacząco wpłyną na jakość ich kwitnienia w następnym sezonie. Dodatkowo wykopanymi cebulkami możemy się podzielić ze znajomymi sprawiając im przyjemność.

cebule
sadzenie
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel