Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Usuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzew

2020-02-20
Usuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzew

Usuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzew

Drzewa owocowe często owocują obficie w jednym roku, a w drugim prawie wcale. Zjawisko to nazywamy przemiennym owocowaniem i jest zupełnie normalne. Aby do tego nie dopuścić koniecznie jest wykonać przerzedzanie zawiązków, czyli usuwanie ich nadmiaru w roku silnego owocowania. Przerzedzanie zawiązków owoców warto wykonać u jabłoni, grusz, brzoskwiń i śliw. Nie jest to zabieg konieczny, warto go jednak wykonać, gdyż zapobiega on występowaniu kilku niekorzystnych zjawisk.

Jednym z powodów, dla którego warto wykonać przerzedzanie zawiązków owoców jest to, iż bardzo często drzewa nie są w stanie wykarmić zbyt dużej ilości owoców na swoich gałęziach. W wyniku zbytniego zagęszczenia owoców są one małe i niesmaczne. Przerzedzając zawiązki uzyskamy mniej owoców, będą one jednak większe i smaczniejsze, czyli uzyskamy plon lepszej jakości. Drzewa "przemęczone" zbyt obfitym owocowaniem, w następnym roku mogą owocować słabo. Przerzedzenie zawiązków owoców pomoże zapobiec i temu zjawisku. Pamiętajmy jednak aby z przerzedzaniem nie przesadzać, bo uzyskamy wtedy zbyt mało owoców.

Przerzedzanie zawiązków najwygodniej jest wykonać pod koniec czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim. Wówczas, jeżeli stwierdzimy, iż w sposób naturalny drzewa owocowe zrzuciły zbyt mało zawiązków, dodatkowo przerzedzamy je ręcznie.

W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki zniekształcone, małe, oraz z objawami zniszczeń spowodowanych przez choroby lub szkodniki. Zawiązki przerywać należy tak, aby były oddalone od siebie co 15 – 20 cm, a na jeden owoc przypadało 10 – 15 liści. W praktyce między pozostawionymi owocami powinna zmieścić się dłoń. Na krótkopędzie powinien zostać tylko jeden zawiązek a resztę powinniśmy usunąć. Na krótkopędzie powinny też zostać szypułki.

Usuwając młode zawiązki, pozostawiamy po 2 do 3 zawiązków w pęczku, a u drobno- i średnioowocowych odmian jabłoni, takich jak Papierówka, Early Geneva, Lired czy James Grieve, zostawia się zaledwie po jednym zawiązku w pęczku. U jabłoni usuwa się zawiązki znajdujące się na obrzeżach pęczka. Natomiast u gruszy usuwa się zawiązki znajdujące się w środku pęczka. Spośród grusz, przerzedzanie zawiązków jest konieczne u takich odmian jak: Lipcówka Kolorowa, Faworytka, Red Faworytka, Konferencja, Dicolor, oraz wszystkich odmian grusz azjatyckich. U brzoskwiń, przerzedzanie jest konieczne przede wszystkim w latach obfitego kwitnienia. Zabieg ten trzeba przeprowadzać u odmian takich jak: Reliance, Velvet, Harko, Inka, Iskra, Harrow Beauty.

Zawiązki możemy usuwać ręcznie, przytrzymując pojedynczy zawiązek pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem - zaciskamy palce na szypułce, a palcem trzecim strącamy zawiązek. Zawiązki możemy również wycinać sekatorem. Należy to wykonać w taki sposób, aby szypułka pozostała na drzewie.

Sadzonki jabłoni i sadzonki grusz posadzone jesienią lub wiosną nie powinny w pierwszym roku wydawać w ogóle owoców. Jeśli jednak się zdarzy, że obficie zakwitną, w takim przypadku warto usunąć wszystkie zawiązki owoców, aby drzewo mogło się wzmocnić i rozbudować koronę. Od drugiego roku po dobrym ukorzenieniu się drzewka, możemy pozostawić część zawiązków. W pierwszym roku po posadzeniu, nawet jeśli pojawią się owoce, należy je zerwać, aby nie osłabiać nadmiernie drzewek. Można zostawić tylko kilka na spróbowanie. Jeśli zdecydujemy się na wczesne owocowanie pamiętajmy o trzech rzeczach: koniecznie zabezpieczmy drzewko palikiem, aby stało w pionie i nie pochylało się, dostarczmy więcej wody podczas upalnych letnich dni oraz zwiększmy dawkę nawozów azotowych. Jest to bardzo ważne, gdyż drzewa w pierwszych latach po posadzeniu powinny przede wszystkim intensywnie rosnąć, a dopiero później, mając rozbudowaną koronę, rozpocząć obfite owocowanie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel