Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła japońska White Gold

2020-02-17
Tawuła japońska White Gold

Tawuła japońska White Gold

„Wyjątek potwierdza regułę”, jak mawia stare porzekadło i być może właśnie dlatego odmienne egzemplarze dobrze nam znanych roślin są tak chętnie wybierane przez naszych Klientów. Na tle całego gąszczu znanych i lubianych krzewów z rodziny tawuły, odmiany japońskiej, mocno odznacza się pewna „dama”, urzekająca hodowców pod postacią znaną jako White Gold. Dlaczego jest tak niezwykła? A choćby dlatego, że wśród niewielkich, niemal karłowatych krzaków tawuły japońskiej trudno nie zauważyć potężnego w swej budowie egzemplarza, który już w pierwszym skojarzeniu przywodzi na myśl powiększone pod mikroskopem odmiany swoich „sióstr”. Jak zatem obchodzić się z tym nietuzinkowym krzewem?

Wersja XXL

Tawuła japońska White Gold wbrew obiegowej opinii wcale nie należy do krzewów prymitywnych - wręcz przeciwnie. Zarówno wymagania, jak i wygląd tej niebanalnej rośliny znacznie odbiegają od znanego wizerunku popularnej tawuły japońskiej, kojarzonej głównie z niewielkich rabatek i filigranowych żywopłotów nie sięgających wyżej niż na 1 metr. Otóż Tawuła japońska White swój odmienny charakter podkreśla już samym gabarytem, bowiem krzewy z tej odmiany osiągają imponujące rozmiary nawet 2,5 metra wszerz i tyle samo wzwyż. Liście zaś mają rozmiar zbliżony do wielkości kobiecej dłoni, a i kwiatostany swoją formą w niczym nie ustępują powiększonym proporcjom krzaka. Paradoksalnie Tawuła japońska White Gold nie przebija swoich kuzynek poziomem odporności i pokory względem pogody oraz warunków gruntowych. Nasi specjaliści szczególnie uczulają przyszłych hodowców na pewne „kruczki” tej odmiany tawuły...

Pozory jednak czasem mylą

Gdy domorosły ogrodnik przejdzie już pierwszy szok związany z pokaźnym rozmiarem Tawuły japońskiej White Gold i wkracza w fazę ekscytacji odnalezieniem krzewu idealnego, jak grom z jasnego nieba pojawiają się pewne zawiłości w dziedzinie hodowli tej odmiany rośliny ogrodowej. Wszyscy już bowiem wiedzą, że tawuły to wyjątkowo odporne i wdzięczne krzewy, charakteryzujące się właściwie zerowymi wymaganiami pod kątem pielęgnacji. Nasi sadownicy jednak szczerze uczulają amatorów pokaźnego, intensywnie kwitnącego żywopłotu na... szczególną wrażliwość Tawuły japońskiej White Gold na pewne przeciwności losu. Otóż White Gold „lubi” czasem przemarznąć w bardzo dotkliwe mrozy, a także zdarza jej się „przyciągać” do siebie pasożyty. Dodatkowo kiepsko znosi ciężkie gleby o zbyt dużej wilgotności i nie chce imponująco rosnąć w mocno zacienionych miejscach. Poza tym, konieczne jest zadbanie o regularne i właściwe rozsadzenie młodych pędów, by dorastające gałęzie nie plątały się nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Nie taka tawuła straszna

Przed podjęciem decyzji o zasadzeniu Tawuły japońskiej White Gold w swoim przydomowym ogrodzie, warto zasięgnąć porady specjalisty w zakresie pielęgnacji świeżych pędów. By efekty rosnącej tawuły były prawdziwe spektakularne konieczne jest ich regularne przycinanie, a także sporadyczne użyźnianie gleby. Często wystarczy jedno przycięcie pędów w sezonie i jednoroczne zaaplikowanie kompostu wokół darni, najlepiej przed zabezpieczeniem krzewu przed zimą, jednak nie jest to ścisłą regułą, bowiem ostateczne zabiegi pielęgnacyjne, które będziemy stosować na swoim żywopłocie, ściśle zależne są od indywidualnych potrzeb krzewu, generowanych przez warunki na naszej działce. Skonsultuj się z naszymi ekspertami, a wówczas pomogą dokładnie określić rodzaj gruntu na Twojej posesji i na tej podstawie podpowiedzą Ci, jak powinieneś dbać o swój egzemplarz Tawuły japońskiej White Gold, by był prawdziwie niepowtarzalny.

tawuła japońska White Gold
tawuła White Gold
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel