Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzimy agrest...

2020-02-20
Sadzimy agrest...

Sadzimy agrest - wymagania, zasady sadzenia itp.

Agrest, ze względu na swoje właściwości odżywcze i niekłopotliwą hodowlę, jest często wybieranym krzewem przez sadowników w naszym klimacie. Owoce agrestu można spożywać zarówno bezpośrednio po zerwaniu, jak i w różnego rodzaju przetworach. Ich walory doceniane są ze względu na szereg witamin i składników mineralnych. Obecnie wielu właścicieli przydomowych ogródków decyduje się na nasadzenie szeregu krzewów owocowych, a do łask wraca również zapomniany ostatnimi laty agrest.

Dobrej jakości sadzonki agrestu.

Podstawową sprawą przy rozpoczynaniu przygody z agrestem jest zdobycie dobrych, sprawdzonych sadzonek. Sadzonki agrestu powinny pochodzić z kwalifikowanej szkółki, być zdrowe i posiadać dwa, trzy pędy. Odpowiednie do zasadzenia sadzonki agrestu są zazwyczaj jednoroczne lub dwuletnie i dobrze jeśli mają rozwinięty system korzeniowy. Podczas transportu należy zadbać o bezpieczeństwo korzeni, a jeżeli sadzonki nie będą mogły być od razu posadzone - trzeba je zadołować.

Kiedy można sadzić agrest.

Najlepszą porą roku na sadzenie agrestu jest jesień, a szczególnie czas od połowy października do początku listopada. Sadzenie jesienią sprzyja dobremu przyjęciu się sadzonek i ukorzenieniu, procentując na wiosnę ładnym rozrostem krzewów.

Agrest można sadzić również wiosną, ale przed okresem wegetacyjnym. O tej porze roku jest jednak większe ryzyko nie trafienia na dobre warunki, które będą sprzyjały młodym sadzonkom. Najlepiej by dzień sadzenia był pochmurny i niezbyt ciepły. Agrest sadzony wiosną należy podlewać szczególnie troskliwie w porównaniu z agrestem, który znajdzie się w ziemi jesienią i którego korzenie będą miały czas na spokojną regenerację przed sezonem owocowym.

Odpowiednie stanowisko dla agrestu.

Wybierając miejsce zasadzenia krzewów agrestu, starajmy się pamiętać o tym, że krzew lubi glebę żyzną, próchniczną, najlepiej o odczynie pH lekko kwaśnym. Dobrze się sprawdzi na glebie piaszczysto-gliniastej. W zagłębieniach terenu, gdzie będzie gromadził się nadmiar wody i chłodne powietrze - rośliny mogą przemarzać. Agrest najlepiej owocuje, gdy ma dostęp do ciepła i promieni słonecznych przez znaczną część doby.

Kwiaty agrestu źle znoszą wiosenne przymrozki. Dobrze jest osłonić roślinę od wiatru.

Technika sadzenia.

Sadzenie krzewu agrestu nie powinno sprawić trudności osobie, która miała już do czynienia z sadzonkami krzewów owocowych. Sadzonki agrestu zakopuje się nieco głębiej w ziemię, niż rosły w szkółce. Odpowiednią głębokością będzie 5 - 7 cm większy dołek niż wskazywałaby na to długość korzeni, zazwyczaj kopie się dołki około 40 cm. Na dnie dołka, przed sadzeniem, warto podsypać nieco bardziej wartościowej, żyźniejszej ziemi. Ziemię wokół młodego krzewu dobrze jest wyściółkować i usuwać z niej chwasty.

Krzew podlewamy bezpośrednio po zasadzeniu. Warto również od razu przygotować palik, jeżeli zdecydowaliśmy się na krzew agrestu rosnący w formie piennej.

agrest
sadzonki agrestu

Towarzystwo dla agrestu.

Większość odmian agrestu jest samopylne, więc nie wymaga zasadzania odmiennej odmiany w sąsiedztwie. Ze względu na podobne wymagania glebowe, a także należenie do tej samej rodziny agrestowatych - można posadzić w towarzystwie agrestu porzeczkę czarną lub czerwoną. Krzewy te w podobnym stopniu lubią słońce, żyzną glebę i nawożenie nawozem potasowym lub obornikiem.

Zabiegi pielęgnacyjne.

Jak większość krzewów ogrodowych, tak i agrest należy co pewien czas przycinać. Pierwsze podcięcie zasadzonych krzewów powinno być wykonane 10 cm nad ziemią. Dokonuje się go niedługo po posadzeniu w przypadku sadzenia na wiosnę, a jeśli krzewy sadzone były jesienią - czekamy z tym do najbliższej wiosny. Porą wiosenną należy regularnie, rokrocznie usuwać stare, chore, płożące się lub wyrastające niekorzystnie pędy. Wskazane jest zachowanie stałej, ograniczonej ilości kilku owocujących pędów. Przy zbyt dużym zagęszczeniu pędów owoce będą gorzej dojrzewały oraz będą mniejsze. Zagęszczenie ponad 10 - 12 pędów na jednym krzewie agrestu może się przyczynić do zaatakowania agrestu pasożytem.

Pasożyty agrestu.

Szkodników szkodzących agrestowi nie jest zbyt dużo. Do największych utrapień tego krzewu zalicza się mączniaka amerykańskiego. Choroba objawia się plamami na roślinie. Skutkiem nieleczonej agresji mączniaka jest zahamowanie procesu rośnięcia, owocowania i w końcu uschnięcie rośliny. Mącznika amerykańskiego można zwalczać opryskami. Na etapie wyboru sadzonki agrestu mamy możliwość zdecydować się na odmianę bardziej odporną na opisaną dolegliwość - są to np odmiany Hinonmaki Rot i Resistenta.

Agrest jest przyjemnym krzewem, który może owocować pomiędzy końcem czerwca a sierpniem. Dobrze jest wybrać do ogrodu odmiany o różnym czasie dojrzewania owoców, aby mieć dostęp do nich przez cały sezon letni. Ze względu na upodobania i ilości miejsca do dyspozycji do wyboru mamy odmiany agrestu rosnące w formie krzewu, pnące się lub szczepione na pniu. Agrest w formie piennej przypomina bardzo oryginalne miniaturowe drzewko o zielonych lub czerwonych owocach.

Duża oferta sadzonek agrestu. Sprawdź!

agrest Resistenta
agrest Hinnonmaki Rot
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel