Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych

2020-02-11
Sadzenie cebulek kwiatowych wiosennych

Większość miłośników zieleni nie wyobraża sobie swej przestrzeni bez roślin cebulowych. W szczególności na przedwiośniu, kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach. śnieg już stopniał, a my wyczekujemy na odrobinę koloru lub możliwości nasadzania pierwszych roślin.

Cebulki kwiatowe sadzimy w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz jesienią. W tym artukule skupimy się cebulkach sadzonych wiosną. Bardzo często zdarzają się pytania dlaczego niektóre cebule bylinowe sadzimy wiosną, które z nich zimują, a jakie i czemu trzeba wykopać. Postaramy się to Państwu jak najlepiej pokazać.

Od marca sadzimy cebulki kwiatów, które poprostu nie zimują w gruncie, ponieważ są bardzo wrażliwe na mróz. Jesienią przed nastaniem zimy, koniecznie musimy je wykopać, osuszyć i przechować w suchym i chłodnym miejscu jak np. w piwnicy lub garażu. Wydaje się być to zajęciem czasochłonnym lub uciążliwym, lecz zaopartując się w osłonki na cebulki wcale nie musi.

Osłonki czy też koszyczki służą do nasadzania cebul w gruncie, ułatwiając tworzenie wymyślnych kompozycji, dodatkowo chronią przed ogrodowymi szkodnikami: nornicami, kretami czy myszami.

Po zakończonym sezonie wydobywamy koszyczek z ziemi, po czym oczyszczamy cebulki i osuszamy. Następnie wkładamy do pustej osłonki i zostawiamy na zimę.

sadzonki

Oto krótka charakterystyka odmian sadzonych wiosną:

1.Amarylisy (Amaryllis)

Roślina charateryzująca się długimi, ciemnozielonymi, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się latem różnobarwne kwiaty. Roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście nie usychają, dlatego roślina może być uprawiana całyrok. Amarylis jest doskonała roślina zdobiąca nasze mieszkania, balkony i parapety.

2.Begonie (Begonia)

W Polsce begonia potocznie jest nazywana ukośnicą. Są to niezwykle zróżnicowane rośliny ozdobne, których piękno wynika z dekoracyjnych liści bądź kwiatów. W sprzedaży nie brakuje zmiennych begonii, tak więc bez problemu nabędziemy okazy, które sprawdzą się w mieszkaniu, na balkonie i tarasie, a także na rabacie w ogrodzie.

3.Dalie (Dahlia)

Dalie to rośliny późnego lata i jesieni. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Również pokrój samej rośliny jest wyrazisty. Mocny, masywny, kolorowy krzew gra główną rolę na rabatach kwiatowych i nie tylko.

Zastosowanie dalii w ogrodach jest bardzo wszechstronne. Mogą zdobić zwykłe ogrody, czy rustykalne (wiejskie), pomieszane z malwami i cyniami. Również egzotyczne rabaty nie mogą się obejść bez tych kwiatów. Często dalie sadzi się wśród warzyw.

4.Frezje (Fressia Hybrida)

Frezja to roślina uprawiana nade wszystko na kwiat cięty. Uprawiane gatunki są mieszańcami wielu gatunków frezji, pochodzących z Afryki Południowej. Są to rośliny trwałe, bulwiaste, niestety nieodporne na mróz. Posiadają zgrubiałe pędy długości 20-30 cm oraz wąskie, mieczowate liście, znajdujące się w dolnej części pędu. Dekoracyjne kwiaty są dzwonkowate, bardzo, ale to bardzo pachnące i zebrane w jednostronne grona (kojarzące się z dzieciństwem i imieninami dziadków:))

Frezje
Amarylis

5.Irysy (Iris)

Irys jest jednym z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce. Powstały w wyniku pomieszania osobników różnych gatunków. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia. Kwiaty najczęściej są zbudowane z sześciu płatków, które zaginają się w połowie do góry, a w połowie są spuszczone do dołu. Mówi się, że mają bródkę. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 20 do 130cm. Ich liście są bardzo dekoracyjne oraz utrzymują się bardzo długo, dlatego dekorują ogród przez cały rok. Kwiaty irysów mają wiele pięknych i intensywnych kolorów. Najczęściej są dwubarwne i bardzo czyste.

6.Kalie Calla (Zantedeschia)

Kalla występuje w Afryce Środkowej i Południowej, gdzie porasta mokradła, które wysychają w okresie letnim. Charakteryzuje się szeroko strzałkowatymi, mięsistymi liśćmi, osadzonymi na prostych ogonkach. Cantedeskia należy do rodziny obrazkowatych Araceae, więc i kwiatostan ma kształt charakterystyczny dla tej rodziny - mały środek niczym kukurydza owinięty dużym, mięsistym płatkiem kwiatu. Wysokość tego rodzaju dochodzi do 80 cm wysokości.

7.Lilie (Lilium)

Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu (również w naszym sklepie kupisz cebulki lilii w różnych kolorach i odmianach). Cieszą one się ogromną popularnością wśród wszystkich ogrodników - bez wyjątku.

8.Mieczyki (Gladiolus)

Mieczyki należą do jednych z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych uprawianych w ogrodach. W większości uprawiane są dla swych pięknych i bardzo zróżnicowanych kwiatostanów. Mało jest miłośników ogrodów, którzy nie mają do nich słabości.

mieczyk
Kalie Calla

9.Paciorecznik (Canna)

Odmiany pacioreczników (nazwa wywodzi się od nasio, które wyglądają jak paciorki) różnią się wysokością, kolorem kwiatów i liści. Wysokość roślin waha się między 50- 150 cm, tworząc grube rozgałęziające się mięsiste kłącze. Liście duże, jajowato- lancetowate, zielone lub czerwonawo-brunatne, bardzo ozdobne. Kwiaty o różnym kształcie, wielkości oraz barwach, zebrane są w kłosy znajdujące się na szczycie mięsistych pędów.

10.Piwonie (Peonia)

Piwonia jest rośliną długowieczną, zimującą w gruncie, odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie jest wrażliwa na mróz, dzielnie znosi też krótkie okresy suszy, choć czasami za cenę utraty pąków kwiatowych. Na dobrze przygotowanym stanowisku może przetrwać kilkadziesiąt lat, wciąż pięknie kwitnąc!! Jej kwitnienie przypada na maj i czerwiec - olbrzymie, pachnące kwiaty wznoszące się na długich łodygach w towarzystwie zielonych liści - prezentują się iście po królewsku.

Warto również wspomnieć o mniej popularnych bylinkach, które znają tylko wieloletni amatorzy cebul kwiatowych wiosennych:

11.Eukomisy Lilia Grzywiasta (Eucomis)

Pod tą egzotyczną nazwą ukrywa się ciepłolubna roślina cebulowa z gatunku Eucomis, która wykształca bardzo oryginalne kłosowate kwiatostany zakończone pióropuszem z liści, takim jak na owocach ananasa. Eukomisy pochodzą z Afryki Południowej i nie są odporne na mróz. Jednak ich niespotykany wygląd z pewnością wynagradza trud corocznego wysadzania cebul do ogrodu.

12.Pustynniki ( Eremurus Cleopatra)

Pochodzące z Azji pustynniki nazywane potocznie liliami stepowymi lub igłami Kleopatry, to okazałe byliny, ktore rosną od kilkudziesięciu cm do 2–3 m, z czego około 40–60 cm zajmuje wydłużony, groniasty kwiatostan. Pokrój kwiatostanu zbliżony do pluskwicy czy też świecznicy - jak paląca się świeca.

pustynniki
Eukomisy Lilia Grzywiasta
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel