Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny wabiące motyle

2020-02-20
Rośliny wabiące motyle

Rośliny wabiące motyle

Rośliny, które zwabiają motyle, trzmiele, czy pszczoły nazywamy roślinami miododajnymi. W ich kwiatach kryje się nektar, który jest głównym pokarmem wielu owadów a pszczoły wytwarzają z niego miód. Sadząc w ogrodzie rośliny miododajne, pomożemy tym owadom przetrwać sezon w dobrej kondycji. Jednocześnie będziemy mogli cieszyć wzrok urodą drzew, krzewów, kwiatów i oczywiście odwiedzających nas owadów. Jeśli chcemy zwabić motyle do naszego ogrodu, musimy uświadomić sobie, że ich obecność jest wypadkową sąsiedztwa roślin, którymi żywią się larwy, oraz zestawu kwiatów szczególnie atrakcyjnych dla osobników dorosłych. Motyle część życia spędzają bowiem w stadium gąsienicy, objadając się liśćmi określonych roślin. Muszą więc rosnąć w naszym sąsiedztwie takie gatunki, na których te motyle będą mogły się rozmnażać.

Od niepamiętnych czasów motyle budziły dobre odczucia jako symbole szczęścia, natchnienia, lekkości i nowego początku. Do najczęściej spotykanych rodzimych gatunków należy między innymi: paź królowej, listkowiec cytrynek, rusałka admirał, fruczak gołąbek, rusałka pokrzywnik, bielinek kapustnik, czy rusałka pawik.

Aby ułatwić owadom przetrwanie, warto w swoim ogrodzie uprawiać kilka różnych, miododajnych roślin. W krytycznym dla motyli okresie przedwiośnia, cennym źródłem pożywienia są, np.: dąbrówka i bluszczyk kurdybanek. Wiosną pokarm dostarcza, m. in.: rannik zimowy, wrzosiec krwisty, krokus, fiołek wonny i bodziszek korzeniasty. Latem mogą to być: cynia, lawenda i jeżówka purpurowa. Duża ilość rodzimych gatunków motyla jest aktywnych także nocą i najchętniej przebywa wokół roślin, które otwierają kwiaty nocą, takich jak: wiciokrzew czy wiesiołek.

Jeśli marzy nam się widok kwietnych rabat w obłokach barwnych motyli, powinniśmy starannie dobierać ogrodowe kwiaty, skupiając się szczególnie na gatunkach nektarodajnych. Motyle mają stosunkowo długie ssawki, które w celu pobrania pokarmu, sprawnie wtykają w wydłużone kielichy kwiatów. Niekwestionowanym numerem jeden w rankingu roślin „motylolubnych” jest budleja, zwana wręcz motylim krzewem. Innymi roślinami z grupy krzewów chętnie odwiedzanymi przez motyle są wiosenne lilaki, wiciokrzewy, róże a także krzewy malin i jeżyn. Z grupy bylin na uwagę zasługują takie kwiaty, jak: jesienne astry, chabry, jeżówki purpurowe, lebiodki, macierzanki, floksy, kocimiętki, czy uprawiane w ogrodach ziołowych lawenda i mięta. Wśród roślin jednorocznych i dwuletnich szczególnie polecane odmiany przyciągające swoim nektarem dziesiątki motyli to kolorowe cynie, aksamitki, rudbekia, laki, onętki zwane kosmosami, maciejki, smagliczki i żeniszki. Inne gatunki to, m.in.: werbena patagońska, pszonak ogrodowy, aster gawędka, żagwin ogrodowy, ostrogowiec czerwony.

Najlepiej sadzić je w grupach, w nasłonecznionych i możliwie osłoniętych od wiatru miejscach. Im większa rozmaitość roślin miododajnych, tym większe prawdopodobieństwo zwabienia różnorodnych motyli, nie tylko rusałek, ale także bielinków, cytrynków, modraszków czy paziów. Okres kwitnienia coraz to nowych nektarodajnych kwiatów przedłużymy, wycinając te już przekwitłe. Dzięki temu zabiegowi roślina nie kieruje swojej siły w stronę produkcji nasion, a ma możliwość zakwitnięcia jeszcze bardziej intensywnie.

Kwietna łąka dla motyli

Alternatywą dla wabiących motyle rabat jest tzw. kwietna łąka. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania gleby i wysiewania w ustalonej kolejności nasion traw, a także specjalnie dobranych mieszanek roślin kwiatowych. W późniejszych okresach należy ograniczyć ilość traw, aby nie zagłuszały kwiatów. Na rynku dostępne są mieszanki nasion specjalnie dobieranych w tym celu wraz z instrukcją jak należy zakładać taką „enklawę”. Często są to kompozycje mało wymagających i kolorowo kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich. W skład mieszanki wchodzić może ponad 40 gatunków kwiatów dziko występujących w zbiorowiskach śródpolnych. Mieszanki takich nasion mogą się stać znakomitym dodatkiem do traw. Kwiaty w mieszankach zostały dobrane tak, aby cieszyć oko przez cały okres wegetacji, od wczesnego lata do późnej jesieni.

Prawidłowo rozwinięta łąka nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba jej ani podlewać ani nawozić. Wystarczy ją tylko raz lub dwa razy do roku skosić. Dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych łąk kwietnych jest wykoszenie ścieżki, która pozwoli na swobodną komunikację w ogrodzie.

Jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco dużej przestrzeni, można pokusić się o założenie rabat z wybranych roślin łąkowych. Jednak należy pamiętać, że rośliny łąkowe bardzo łatwo się rozsiewają i mogą bardzo szybko rozsiać się poza ramy wydzielonej rabaty.

Kwietna łąka, ze względu na znaczną różnorodność gatunków roślin będących pokarmem zarówno dla gąsienic, jak i osobników dorosłych, może utrzymywać znaczną liczbę motyli w dość stałych proporcjach. Już same trawy są pokarmowymi roślinami dla szeregu gatunków naszych motyli jak polowce, karłątki czy przestrojniki.

Pamiętać należy jeszcze o jednym a mianowicie, że większość motyli składa jajeczka wyłącznie na jednym gatunku roślin. Tak np. rusałka pawik, czy kratkowiec rozmnażają się wyłącznie na pokrzywie zwyczajnej, której liście są dla gąsienic podstawowym źródłem pokarmu. Ograniczenie liczby roślin żywicielskich do jednego lub dwóch gatunków jest typowe dla wielu motyli. Nie niszczmy zatem wszystkich roślin traktowanych jako chwasty. Zostawmy trochę „nieporządku” w naszym ogrodzie.

motyl na kwiatku
kwiatek z motylem
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel