Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny na gorące lato

2020-02-20
Rośliny na gorące lato

Rośliny na gorące lato

Upalne i suche lata, z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują, że o atrakcyjności roślin, decyduje również ich wytrzymałość na trudniejsze warunki uprawy. Wysokie temperatury i brak deszczu dają się poważnie we znaki także roślinom, na szczęście nie wszystkim, na niektórych takie warunki nie robią żadnego wrażenia.

Większość roślin ciepłolubnych to typowi przedstawiciele flory śródziemnomorskiej, gatunki, które zasymilowały się w naszym środowisku, ale zachowały swoje pierwotne cechy rozwojowe, jak: lawenda, bylica, czyściec wełnisty. Mogą rosnąć bez podlewania przez długi czas.

Rośliny przeznaczone na suche, słoneczne stanowiska łatwo poznać. Najczęściej są to rośliny o mięsistych liściach gromadzących wodę, z nalotem woskowym o szarym lub srebrnym ubarwieniu liści. Szarozielony lub srebrzysty kolor liści to cecha charakterystyczna wskazującą odporność roślin na wysokie temperatury. Gatunki te pokryte są cienką warstwą woskową lub wełnową, która stanowi ochronę przed słońcem. Rośliny gruboszowate zaś, jak rozchodnik, magazynują wodę w swych grubych liściach.

czyścieć wełnisty
rozchodnik wielki

Jeśli nawet posadzimy rośliny, które lubią a nawet wymagają suszy, to i tak jakaś woda dla takich roślin powinna się pojawić co jakiś czas. Dotyczy to jednak roślin które już się przyjęły, nie mylić ze świeżo posadzonymi. Nowo posadzone roślinki, niezależnie czy wymagają dużo wody, czy mało, powinniśmy przez pierwszy sezon podlewać, a te na gorącym miejscu w szczególności, ponieważ ich bryła korzeniowa bardzo szybko usycha. Dopiero jak się silnie zakorzenią, dadzą sobie radę z mniejszą ilością wody. W pierwszym roku po posadzeniu podlewamy je takimi samymi ilościami wody i z taka samą częstotliwością jak gatunki nieprzystosowane do suszy. Od drugiego sezonu musimy zacząć je hartować i wtedy już rośliny podlewamy tylko w razie koniecznej potrzeby, gdy liście zaczynają więdnąć.

Część z roślin na suche i gorące stanowisko są niestety wrażliwe na przemarzanie jak, np. prusznik i santolina. Zimą trzeba je starannie okrywać.

Na suche i słoneczne stanowiska polecam: sukulenty (rojniki, rozchodniki), rośliny skalne (smagliczki, żagwiny, goździki), byliny (czyśćce wełniste, lepnice, len, przetacznik, trytoma, lawenda, krwawnik, wilczomlecz, akant, jukka), niskie odmiany drzew i krzewów, np. kosodrzewiny, tawuła, berberys oraz rośliny cebulowe, a także trawy jak kostrzewa. Pod koniec zimy liście traw należy usuwać a wiechy kwiatostanowe mogą służyć do suchych dekoracji. Wśród roślin odpornych na niesprzyjające warunki znaleźć można tez atrakcyjne rośliny o liściach zielonych, a nawet czerwonych, jak: perukowiec podolski, czy wilczomlecz.

prusznik
żagwin ogrodowy
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel