Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pęcherznica kalinolistna

2020-01-13
Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna - ozdobny krzew na żywopłot

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to liściasty krzew ozdobny, dorastający do 2-3 metrów wysokości i 1.5-2 metrów szerokości. Jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów - physa - pęcherz oraz karpos - owoc. Często zdarza się, że jest nazywana "pęcherzycą", jednak nie jest to poprawna nazwa. Jest dość blisko spokrewniona z tawułami. Podczas wzrostu zachowuje zwykle zwarty pokrój, jednak wymaga systematycznego cięcia. Jest coraz częściej wybieranym ozdobnym krzewem, gdyż pięknie dopełnia ogrodowe kompozycje i doskonale sprawdza się jako roślina na żywopłot. Pędy pęcherznicy są pokryte ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi w kolorze bordo lub żółtym, przypominającymi nieco liście kaliny (stąd nazwa "kalinolistna"), a czasem również liście porzeczek. Im starszy okaz rośliny, tym jej liście są większe i głębiej klapowate. Kwiaty pęcherznicy są zwykle białe lub biało-różowe i puszyste. Owoce są czerwone, z czasem przebarwiają się do brązu i wysychają, długo utrzymując się na krzewie.

Pęcherznica kalinolistna - wymagania i uprawa

Pęcherznica kalinolistna nie jest bardzo wymagającym krzewem. Lubi słoneczne stanowiska i żyzne gleby, jednak z powodzeniem poradzi sobie również w półcieniu i na jałowych ziemiach. Ze względu na małe wymagania jest bardzo chętnie wybierana do nasadzeń wzdłuż ścieżek, skarp lub nieużytków. Jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga specjalnych zabezpieczeń na zimę. Przed posadzeniem, przekopujemy ziemię jesienią i nawozimy obornikiem lub kompostem. Następnie wiosną spulchniamy i użyźniamy ziemię. Po przygotowaniu odpowiednio podłoża, rozciągamy nad nim sznur wyznaczający linię sadzenia. Sadzimy pęcherznice na tej samej wysokości na jakiej rosły w szkółce, zasypujemy i dobrze przydeptujemy, po czym obficie podlewamy. Tak zasadzone krzewy powinny bezproblemowo się przyjąć. Nie zapominamy jednak, o regularnym jej podlewaniu. Po przyjęciu nie wymaga już podlewania ani szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli chcemy posadzić z niej żywopłot nieformowany, należy pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca, gdyż lubi się rozkrzewiać. Jeśli planujemy mieć żywopłot formowany, pęcherznica doskonale znosi cięcie i ładnie się po nim rozkrzewia. Pamiętać należy, aby cięcie wykonywać latem, po przekwitnieniu (przełom lipca i sierpnia), gdyż wiosną wypłynął z niej soki, co znacznie osłabi roślinę. Przycinamy o około 1/3 długości pędy, na których pęcherznica kwitła, oraz pędy stare, chore i połamane. Żywopłot z pęcherznicy nie tylko ozdobi naszą posesję, ale również będzie pełnił funkcję obronną

Pęcherznica kalinolistna - odmiany

Wyróżniamy kilka odmian pęcherznicy kalinolistnej. Najbardziej popularnych i najchętniej wybieranymi do nasadzeń żywopłotowych są:

-pęcherznica kalinolistna Schuch

-pęcherznica kalinolistna Lady in Red

-pęcherznica kalinolistna Summer Wine Seward

-pęcherznica kalinolistna Diabolo

-pęcherznica kalinolistna Luteus

pęcherznica kalinolistna Schuch
pęcherznica kalinolistna Diabolo
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel