Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opryski drzew owocowych na wiosnę

2020-02-20
Opryski drzew owocowych na wiosnę

Opryski drzew owocowych na wiosnę

Wczesna wiosna to czas oprysków, na które to spóźnić się nie możemy. Przy zbyt wcześnie wykonanych zabiegach — mogą one zadziałać słabo. Opryski drzew owocowych wykonane zbyt późno, także nie przyniosą efektów. I suma sumarum ogród zostanie bez ochrony przed chorobami. Zatem kiedy rozpocząć opryskiwanie drzewek owocowych?

Wiosna w Polsce bywa kapryśna, szczególnie luty i marzec. Bywa, że nie zachęca ona do wyjścia do ogrodu. I przeważnie tak jest, że prace w ogrodzie rozpoczynamy, jak tylko się ociepla. Wtedy może być już za późno na pierwsze opryski. Czym może to skutkować? Chorobami grzybowymi, które mogą porazić liście i owoce, brakiem owocowania, i niecnym szkodnikiem. Dlatego też, jeśli tylko pogoda sprzyja, a temperatura skoczy do 6'C, powinniśmy zadbać o sadzonki drzew owocowych i zdecydować się na opryski już pod koniec lutego. Ciężko jest dokładnie określić termin — ale jedno jest pewne, musi on się odbyć przed pojawieniem się liści. Mamy przeważnie czas od końca lutego do końca marca. Oprysków nie wykonujemy w dni słoneczne, aby nie poparzyć pąków liściowych. Również wietrzne dni odpadają, gdyż wiatr może zdmuchnąć preparat, kiedy my usilnie będziemy chcieli pryskać drzewka. Niestety, gdy zaraz po oprysku drzew spadnie deszcz — zabieg również jest do powtórzenia. Temperatura również nie może być zbyt niska, gdyż może zmniejszyć ona skuteczność środka. Przyjżyjmy się zatem chorobom, z jakimi najczęściej możemy mieć styczność.

Wiosenne opryski drzewek brzoskwini

Do najczęściej występujących chorób w sadzie jest kędzierzawość liści brzoskwini. Zna ją każdy posiadać brzoskwini lub moreli, bardzo powszechna. Obajwia się zmimanami w wyglądzie liści, stają sięone nabrzmiałe, zdeformowane i przede wszystkim brunatnoczerwone przebarwoienia. Aby, zabezpieczyć drzewka wykonujemy oprysk wczesną wiosną, w czasie nabrzmiewania pąków. Najpóźniej, kiedy możemy zastosować opryskiwanie na tę chorobę to na przełomie marca i kwietnia, w czasie, gdy pękną pierwsze pąki. Ważne, aby dokładnie pokryć całą roślinę, od podstawy pnia po całą koronę drzewka. Kolejną chorobą z którą to nie ma żartów to brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Obecność tej choroby możemy zaobserwować już właśnie wiosną, gdy porażone nią kwiaty brązowieją i usychają, a porażenie przenosi się na młode pędy. Dlatego z opryskiem reagujemy od razu, gdy tylko zauważymy objawy. Warto także wspomnieć o szarej pleśni, ktora objawia się szarym nalotem, najczęściej na łodygach. Po rozprzestrzenieniu się tego patogenu dochodzi do gnicia owoców.

Wiosenne opryski drzewek jabłoni i gruszy

Z podstawowych chorób atakujących sadzonki jabłoni i grusz jest parch. Objawia sie on oliwkowymi plamami z aksamitnym nalotem, które pojawiają się na wierzchniej strponie liści, na zawiazkach i owocach. Najgorzej jest właśnie z zawiązkami - ulegają one deformacji i opadają. Dlatego też tuż przed kwitnieniem warto przeprowadzić opryski drzew jabłoni. Do najgrożniejszych chorób drzew jabłoni należy na pewno zaraza ogniowa. Poraża ona całe drzewko, które objawia się zgorzelem kwiatów, a finalnie zamarciem. Dodatkowo drzewko wygląda jakby było osmolone ogniem. Brunatna zgnilizna drzewk ziarkowych to także zmora ogrodników. Objawy możemy zauważyć nieco późno, gdyż już na rosnących owocach. Na owocach, na uszkodzonej skrórce pojawiają sie gnilne, brunatne plamy. Niestety porażone owoce zasychają i pozostają na drzewie jako czarne mumie. Aby ograniczyć nieco tę chorobę musimy zbierać mumie i zapobiegawczo opryskiwać drzewka. Mówiąc o wiosennych opryskach drzew jabłoni nie można nie wspomnieć o raku drzew owocowych. Objawami porażenia tą chorobą są rany rakowe, które tworzą się na pniach, młodych pędach i konarach. Aby uchronić się trochę od tej choroby musimy za każdym razem po przycięciu pędów posmarować rany maścią ogrodniczą. Usuwamy także wszystekie porażone gałązki. Wiosną również przeprowadzamy opryski.

Wiosenne opryski drzewek pestkowych

Brzoskwinie, wiśnie, morele, śliwy czy sadzonki czereśni także profilaktycznie opryskujemy. Dla śliw przeprowadzamy zabieg opryskiwania przeciwko torbielom śliwy, rakowi bakteryjnemu i także brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Czereśnie i wiśnie, tak jak i morele, brzoskwinie opryskujemy przeciw rakowi bakteryjnemu i brunatną zgnilizną. Wiosenne opryski drzew owocowych przeciwko szkodnikom Przeważnie pierwszym opryskiem jaki wykonuje się na szkodniki jest to oprysk preparatami olejowymi. Już w lutym możemy zastosować opryski, ale marzec też będzie dobrym miesiącem. Po więcej wiadomości zapraszamy do naszego kalendarium.

opryskiwanie drzewek
opryskiwanie drzewek owocowych
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel