Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasadzenia jesienne i jesienne porządki

2020-01-13
Nasadzenia jesienne i jesienne porządki

Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o przyszłym roku, zastanowić się, co zmienić na działce czy w ogrodzie, jakie nowe rośliny posadzić. Jesienny okres nasadzeń trwa od początku października aż do końca listopada, a przy dobrej pogodzie nawet do grudnia czyli 2-3 miesiące. Krzewy i drzewa posadzone w tych terminach zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Kolejnym korzystnie wpływającym czynnikiem jest wysoka wilgotność gleby, dzięki której rośliny nie są narażone na przesuszenie zaraz po ich posadzeniu. W tych miesiącach równie ważne i korzystne dla roślin są: duża wilgotność powietrza i częste mgły.

Drzewa i krzewy

Nasadzenie:

1. Przygotowujemy miejsce nasadzenia. Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej.

2. Następnie delikatnie zdejmujemy balot z korzeni nad wykopanym otworem. Trocinę z nawozem jesiennym, osypujemy tak aby znalazła się w wykopanym przez nas dołku, poczym mieszamy ją z glebą. Trocina przekopana z glebą jest dobrym nawozem, gdyż po rozłożeniu dostarcza dużo próchnicy magazynującej wodę i składniki pokarmowe. Nawóz jesienny bez azotu przygotowuje rośliny do okresu zimowego i sprzyja drewnieniu roślin po zakończonym okresie wegetacji.

3. Korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia z przekopaną trociną wypełniła puste przestrzenie między korzeniami. Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu roślinę podlewamy. Drzewko powinno znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosło w szkółce.

sadzenie drzew owocowych

Zabezpieczanie:

Najpopularniejszym materiałem do osłaniania drzew i krzewów jest agrowłóknina i agrotkanina a nade wszystko kaptury ochronne. Oprócz tego, że chronią przed przymrozkami, zapobiegają też wysuszaniu roślin przez wiatr; przepuszczają powietrze, prawie nie nagrzewają się na słońcu i są lekkie. Dobrze sprawdzają się tradycyjne okrycia roślin czyli: maty słomiane, wrzosowe lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew).

nasadzenia jesienne
nasadzenia

Róże:

Róże sadzimy na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Krzewy obficie podlewamy wodą, a przed nastaniem mrozu obsypujemy 30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

sadzenie-róże

Byliny, trawy i pnącza:

Od połowy września do listopada można przesadzać na docelowe miejsca byliny. Duże kępy można śmiało dzielić. Byliny i pnącza zabezpiecza się przed mrozem jesienią, przed zamarznięciem gleby. Można zrobić to przez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi. Ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Podlane i przycięte na wysokość ok. 15 cm rośliny okrywa się także gałązkami sosnowymi lub świerkowymi. Nasady traw wrażliwych na mróz także należy jesienią okryć gałązkami. Pędy roślin pnących należy położyć delikatnie na ziemi i obsypać warstwą ziemi lub piasku

nasadzenie-pnącza

Cebule:

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, zimujące w gruncie, można sadzić od września do listopada na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. W miejscach, gdzie zostały posadzone cebulki, trzeba przykryć kilkucentymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.

nasadzienia-cebulki

Rośliny w doniczkach:

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie roślin w donicach jest umieszczenie ich w glebie i usypanie wokół rośliny kopczyka z ziemi. Jeśli nie ma takiej możliwości, można owinąć donicę płaszczykiem z juty, agrowłókniny czy słomy oraz umieszczenie jej w drewnianej skrzyni bądź w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi albo nawet gazetami czy kawałkami styropianu.

nasadzenia doniczki
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel