Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?

2020-02-19
Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?

Mszyce w ogrodzie

Mszyc raczej nie trzeba przedstawiać nikomu kto jest szczęśliwym posiadaczem zieleni. Są one najczęstszymi szkodnikami w ogrodzie, gdzie żeruje zarówno na drzewkach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych, pnączach, a nawet spotkać możemy ja na roślinach w doniczkach, które uprawiamy na zewnątrz. Czyli mogą być wszędzie. Mszyce wysysają soki z roślin, przenoszą groźne wirusy oraz zanieczyszczają je spadzią. Jak wygląda mszyca? Jakie objawy jej obecności możemy zaobserwować? I najważniejsze - jak ją wykurzyć?

Mszyca - jak wygląda?

Mszyce to niewielkie owady, których wielkość oscyluje między 2mm a 5mm. W zależności od fazy rozwoju jak i gatunku mogą one być uskrzydlone lub bezskrzydłe, kremowe, żółte, zielone, czarne albo pomarańczowe. Ciało przeważnie jest okrągławe lub lekko wydłużone - ze spiczastym odwłokiem i długimi nogami. Niby małe te owady, ale występują w licznych koloniach - w jednym miejscu może być ich od kilkudziesięciu, a nawet kilkaset sztuk. Najbardziej mszyce uwielbiają żerować na najmłodszych pędach, pąkach kwiatowych i liściach. I tam najszybciej je znajdziemy. Niezwalczane rozłażą się po całej roślinie i jak skończą to przenoszą się na kolejną. Czasem trudno sobie z nimi poradzić, gdyż jedna samica w ciągu sezonu wydaje od kilku do kilkunastu pokoleń, a w każdym po kilkadziesiąt osobników!

mszyce
mszyce na piwonni

Jak rozpoznać pojawienie się mszyc?

Ważnym zabiegiem jest oglądanie młodych liści na początku sezonu - taka lustracja jest niebywale pomocna przy walce z mszycą. Pierwszym sygnałem są poskręcane liście, pędy oblepione lepką spadzią i pojedyncze owady. Jak tylko ustalimy, że szkodnik wdarł się do ogrodu - niezwłocznie rozpoczynamy tępienie. Jeśli uda nam się usunąć kilka kolonii w początkowej fazie - to nie stworzy to większego problemu. Ich żerowanie może doprowadzić do zahamowania wzrostu, zniekształcenia i skarlenia młodych pędów, a w przypadku roślin jadalnych znaczne obniżenie plonu. Po swym obżarstwie wydalają lepką spadź, w której niestety rozwijają się choroby grzybowe.

Jak poradzić sobie z mszycami?

Kiedyśne wywary, wyciągi z domowego ABC ostatnimi laty bywają nieskuteczne i zwykle nie idzie uniknąć kontaktu z chemicznymi środkami ochrony roślin. Na szczęście ludzie opracowali dużo preparatów do skutecznej walki ze szkodnikiem. Rośliny opryskujemy wodnym roztworem, oczywiście ściśle przestrzegając dawek i zaleceń podanych na etykiecie od producenta wieczorową porą - tak, aby nie zaszkodzić pszczołom

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel