Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lilak na żywopłot

2020-01-15
Lilak na żywopłot

Kolorowy żywopłot - Majowy król Lilak Bez

W naszych ogrodach często spotyka się żywopłoty z roślin iglastych i liściastych. Najczęstszej są to graby, buki czy też irga, bądź świerki i tuje. Jeżeli chcesz odrobinie urozmaicić swój ogród i dodać trochę kolorów wiosennym kompozycjom, zobacz jak łatwo prowadzić żywopłot z lilaków.

Lilak pospolity ( Syringavulgaris)jest powszechnie znany jako cudownie pachnący wolno stojący krzew ( rzadko drzewo) o przepięknych, wiechowatych kwiatostanach, którymi cieszą się nasze oczy na przełomie maja oraz czerwca. Jednakże dzięki jego szybko rozwijającej się masie oraz szerokich, zwartych rozgałęzieniach idealnie sprawdzi się jako żywopłot, któremu niestraszne są susze ani srogie mrozy.

Lilak pospolity dzięki swojej długowieczności jest idealną rośliną, dla osób, które martwią się o krótką żywotność swoich aranżacji roślinnych. Lilak to roślina, która znakomicie poradzi sobie, na prawie każdym rodzaju podłoża oraz stanowiskach, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w ogrodach przydomowych, miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie środowiska oraz w warunkach miejskich. Lilaki dzięki swojej tolerancji na cięcie idealnie sprawdzą się w formie geometrycznych żywopłotów oraz w żywopłotach o naturalnym pokroju krzewu. Decydując się na żywopłot z lilaka, musimy wziąć pod uwagę sezonowość jego liści, które nadal zielone gubi późną jesienią. Żywopłot z lilaka jest wspaniałą alternatywą, dla trejaży i dekoracyjnych kwietnych ścian w naszych ogrodach, który swym pięknem cieszy oko, każdego, kto na niego spojrzy. Dzięki pachnącym kwiatom wabi mnóstwo pszczół oraz roztacza w naszym ogrodzie cudowny zapach, który neutralizuje zanieczyszczenia oraz przejmuję funkcję ochronną naszego ogrodu. Lilaki dzięki swojej różnorodności gatunkowej mogą tworzyć zarówno żywopłoty niskie, jak i wysokie sięgające do 3m wysokości

lilak
lilak pospolity

Lilaki to rośliny mocno rozkrzewiające się, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie nasz żywopłot z lilaka będzie gęsty i pokaźny. Bez to oczywiście "majowy król" i jak wiadomo, bzy lubią słonce. Więc sadząc lilaki, musimy zapewnić im miejsce słoneczne, bo im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Aby lilak ładnie się rozrastał i miał mnóstwo kwiatostanów, nie możemy zapomnieć o cięciu. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać zaraz po posadzeniu i jesienią. Roślinę w tym czasie najlepiej skrócić o przynajmniej 30%. W kolejnych latach zabieg ten wykonujemy zaraz po przekwitnięciu. W tym celu usuwamy już tylko przekwitnięte kwiatostany, które swoja droga nie wyglądają estetycznie oraz stare pędy. Dzięki temu roślina pobudzi się do wytworzenia nowych pędów, a przyszłym roku będzie wręcz osypana, pięknym kwiatkami. Przy żywopłocie cięcie jest bardzo ważne. To właśnie ten, nieskomplikowany zabieg, nadaję kształt i formę, naszej naturalnej zasłonie.

Świetnie sprawdzającymi się gatunkami lilaków na wysokie żywopłoty są:

Lilak pospolity ‘Aucubaefolia’(Syringa vulgaris 'Aucubaefolia' ), Lilak pospolity Sensation Dwubarwny (Syringa vulgaris ‘Sensation’), Lilak pospolity Beauty of MoscowKrasavitsaMoskvy (Syringa vulgaris‘Beauty of Moscow’), zaś na żywopłoty niskie: Lilak Meyera Palibin (Syringa meyeri 'Palibin')

Lilak pospolity Aucubaefolia
Lilak Mayera Palibin
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel