Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

2020-01-13
Lawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

Lawenda

Lawenda to zimozielona krzewinka o cennych walorach leczniczych i dekoracyjnych. Nic dziwnego, że lawenda gości nie tylko w ogrodach, ale i na tarasach i balkonach. Jest skutecznym środkiem do walki z komarami i meszkami. Co jeszcze warto wiedzieć o lawendzie?

Lawenda — zastosowanie i właściwości

Powszechnie większości z nas lawenda kojarzy się z długimi łanami we francuskiej Prowansji. I nie ma się czemu dziwić. Lawenda lekarska znana jest ze swoich zastosowań w lecznictwie i kosmetyce. Swą sławę lawenda zawdzięcza olejkowi, który zawiera. Zawarte są w nim cenne substancje jak sabinen, cyneol, limonen czy geraniol, które odpowiadają za szybsze gojenie i zabliźnianie się różnych zmian skórnych. Lawenda zawiera także różne taniny, które to wspierają leczenie uszkodzeń skórnych jak otarcia czy oparzenia. Olejek lawendowy polecany jest przy inhalacji przy leczeniu przeziębienia, zapalenia migdałków czy oskrzeli. Napary z pachnących kwiatów lawendy warto spożywać jako preparaty rozgrzewające i napotne.

W kuchni także lawenda ma swe miejsce. Winna być dodawana do tłustych mięs i deserów jako przyprawa. Jej kwiaty i liście mają spore właściwości wspomagające trawienie.

Tak, jak już było wcześniej wspomniane,olejek lawendowy działa odstraszająco na komary, kleszcze i mrówki w naszym otoczeniu. Jest także skutecznym odstraszaczem moli odzieżowych.

Lawenda — uprawa

Powszechnie w naszych ogrodach najczęściej spotykamy lawendę lekarską, czyli wąskolistną . Sadzonki lawendy winny rosnąć na stanowisku bardzo ciepłym i słonecznym, na lekkiej, zasadowej glebie. Dobrze, gdyby ziemia była zdrenowana i zasobna w składniki odżywcze. Miejsce dla lawendy powinno być także dość przewiewne, gdyż lawenda lubi dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli glebę mamy ciężką i gliniastą to przed posadzeniem sadzonek lawendy wąskolistnej warto rozluźnić. Jak większość roślin ona również nie przepada za taką glebą. Możemy to zrobić poprzez wymieszanie naszej gleby z kompostem i piaskiem. W przypadku uprawy sadzonek lawendy musimy pamiętać o jej podlewaniu. Mimo tego, że nie lubi zbyt wilgotnych stanowisk, to w okresach suszy musimy regularnie ją podlewać. W przypadku uprawy sadzonek lawendy w pojemnikach, skrzyneczkach czy donicach na balkonie, podlewanie umiarkowane, niewielkimi porcjami wody. Nie może ona być zbyt mokra, ale nie dopuszczamy do przesuszenia.

Ważnym zabiegiem jest również cięcie lawendy. Wyróżnia się cięcie pielęgnacyjne, dzięki, któremu rośliny są foremne i gęste. Zabieg ten przeprowadzamy we wrześniu. Wiosną nie przycinamy pędów, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia zawiązujących się pąków kwiatowych. Drugim zabiegiem jest ścinanie kwiatów na suche bukiety. Przeprowadzamy je, gdy rośliny są w początkowej fazie kwitnienia. Dzięki temu dłużej będziemy mogli podziwiać uwalniany aromat lawendy.

Sadzonki lawendy — kiedy sadzić?

Lawenda francuska czy lekarska uprawiana w doniczkach może sadzona być od wiosny, aż do późnej jesieni. Aczkolwiek ta pierwsza nie powinna zimować w gruncie. Najlepiej uprawiać jest lawendę francuską w doniczce lub skrzyneczce. Później na okres zimowy chowamy do chłodnego pomieszczenia.

Lawenda, a zimowanie w gruncie?

Lawenda wąskolistna, czyli lekarska całkiem nieźle daje sobie radę. Nie ma większych problemów z zimowaniem lawendy w polskich ogrodach. Wystarczy osłonić ją delikatnie od zimnych wiatrów, szczególnie w bezśnieżne zimy. Możemy do osłony użyć białej agrowłókniny, gałązek iglastych tzn. stroisz lub słomianych mat. Dodatkowo możemy wysypać wyższą ściółkę u podstawy pędów.

lavender
lawenda
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel