Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzie

2020-02-11
Kalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie

Marzec - miesiąc w którym nieśmiało, powoli zaczyna przychodzić do nas wiosna. Dni mamy coraz dłuższe, słońca coraz więcej, przyroda budzi się z zimowego uśpienia. Dla ogrodników jest to czas szczególny, gdyż niedługo pojawią się utęsknione, pierwsze kwiaty - zwiastuny wiosny. Wczesnowiosenne rośliny oraz onieśmielone trele ptaków dają nam znak, że skończyło się zimowe leniuchowanie.

W marcu mimo, że pogoda jest jeszcze kapryśna zaczyna się nowy sezon. Jest to odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uzwzględnieniem młodych nasadzeń oraz tym co jest w nim jeszcze do zrobienia. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków.

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie

● Zaoparujemy się w cebulki kwiatów sadzonych wiosną: mieczyki, dalie, begonie, irysy, kalie,piwonie i inne.

● Woda i mróz sprawiają, że górna warstwa gleby staje się w zimie zwarta, chcąc umożliwić zdrowy wzrost roślinom cebulowym, musimy lekko spulchnić glebę, lecz robimy to ostrożnie, aby nie uszkodzić cebulek.

● Jeśli tylko pogoda pozwala przystępujemy do odkrywania roślin po zimie.

● Nawozimy nawozami azotowymi rośliny cebulowe, które są już dobrze widoczne.

● Zaczynamy porządki na skalniakach i rabatach bylinowych - usuwamy zaschnięte liście, przycinamy zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze, ścinamy również pozostawione na zimę pędy lawendy, szałwii itp.

● Możemy rozpocząć nawożenie mineralne bylin nawozami wieloskładnikowymi.

● Sadzimy do doniczek byliny zimujące w pomieszczeniach

Warzywa

● Jeżeli rozsadę mamy w domu, pamiętajmy aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Najlepsze miejsce będzie zatem bezpośrednio przy oknie, a najkorzystniej się sprawdza miniszklarenka na parapet okienny.

● Zagony z przedzimowymi zasiewami warzyw, takich jak marchew, koper (zarówno nasiona marchwi, jak i nasiona kopru kupisz na sadowniczy.pl!), pietruszka, szpinak, czosnek, warto okryć włókniną.

● Jeżeli jest na tyle ciepło, że gleba rozmarza, można zasilić nawozem wieloletnie warzywa i zioła.

● W drugiej połowie miesiąca, o ile jest wystarczająco ciepło, w zimnych szklarniach, tunelach i inspektach wysiewamy rzodkiewkę. Możemy także posadzić rozsadę sałaty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora i kapusty wczesnej.

● Również pod koniec marca możemy wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper czy cebula.

rośliny
warzywa

Rośliny iglaste

● Gdy temperatura sięgnie powyżej 0 stopni możemy zacząć usuwać okrycia zabezpieczające rośliny zimą.

Korę i torf, które ochraniały roślinę rozgarniamy na boki.

● Możemy wycinać uszkodzone pędy.

● Możemy nawozić już rośliny specjalnymi nawozami przeznaczonymi do iglaków oraz zakwaszaczami.

Rośliny liściaste

● Przy temperaturze powyżej 0 stopni odkrywamy krzewy z zabezpieczeń zimowych.

● Nawożenie uniwersalne złożone z preparatów wieloskładnikowych.

● Usuwamy i skracamy przemarznięte i najstarsze pędy.

przycinanie róży
przycinanie iglaków

Rośliny owocowe

● Wykonujemy cięcie drzew i krzewów owocowych - w połowie marca przycinamy posadzone jesienią drzewka owocowe i krzewy (agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią). U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.

● Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabłoni, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobnej plamistości liści - atakujących w warunkach podwyższonej wilgotności.

● Pamiętajmy aby rany po cięciu posmarować maścią ochronną.

Domowa uprawa grzybów - czyli prywatne grzybobranie

● Amatorska uprawa pieczarek i innych odmian grzybów to coraz częstsze zajęcie ogrodników. Dzięki możliwości korzystania z zestawów z gotową grzybnią do uprawy w domu i w ogrodzie, bez problemu i wysiłku można cieszyć się smakiem własnych, zdrowych i ekologicznie wyhodowanych np. pieczarek.

● Samodzielna uprawa zainteresuje na pewno osoby, które unikają kupowania w sklepach grzybów pochodzących z produkcji przemysłowej, w obawie, iż takie grzyby rosły "na chemii". Jeżeli sami wyhodujemy pieczarki czy boczniaki, będziemy mieli pewność, że nie rosły na sztucznych nawozach i nie zawierają środków konserwujących, zabezpieczających przed psuciem podczas transportu i magazynowania.

Pieczarka biała

Pieczarka brązowa

Boczniak cytrynowy

Kania

Boczniak ostrygowaty

Twardziak jadalny

pieczarka biała
twardziak jadalny

Badanie gleby

Któż z nas nie marzy o pięknym, gęstym, zielonym dywanie w ogrodzie? O bujnych kwiatach oraz masie owoców z naszych przydomowych drzew? Nie każdy jednak pamięta o tym, że wybór odpowiednich nawozów oraz ich dawkowania jest niezwykle ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jest sprawą oczywistą, że zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych składników mineralnych, może stać się dla roślin równoznaczny z ich nieprawidłowym wzrostem czy obumieraniem. Badanie gleby oraz analiza wyników pozwala na poznanie faktycznego składu naszej gleby, jej żyzności i przydatności pod określone nasadzenia a także na dobranie odpowiedniego rodzaju oraz dawki nawozu.

  Badanie gleby pod rośliny ogrodowe i ozdobne

 

  Badanie gleby pod trawniki

 

  Gadanie gleby pod grunty orne

 

  Badanie gleby pod sady   Zalecenia nawozowe   Badanie gleby na zawartość mikroelementów

Trawniki

● Gdy tylko zrobi sie suchy wyrównujemy trawnik (wałowanie).

● Należy zastosować wertykulator - usuniemy niechciany mech.

● Rozpoczynamy nawożenie naszego trawnika, stosujemy odpowiednie nawozy wieloskładnikowe.

● Jeśli pojawiły się krety lub nornice, możemy pozbyć się ich w bardzo ekologoczny sposób - odstraszacze ultradzwiękowe

Zbiorniki wodne, oczka wodne

● Weryfikujemy stan folii po zimie oaz usuwamy zalegające zeschłe liście.

● Rozpoczynamy nasadzanie roślin wodnych.

trawnik w marcu
oczko wodne

Co jeszcze w marcu?

● Jest to dobry moment na rezerwowanie roślin na wiosenne nasadzenia

● Pamiętamy o budkach lęgowych.

● Pikujemy rośliny wysiane w lutym.

Ciekawostki:

● Kwiaty kwitnące w marcu: ranniki zimowe, przebiśniegi, przylaszczki, krokusy, pierwiosnki, kaczeńce, cebulice, śnieżniki lśniące i tulipany botaniczne. Pod koniec marca zakwitają narcyzy i sasanki.

● Krzewy kwitnące w marcu: oczary, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa, forsycje, wrzośce.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel