Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzie

2020-02-11
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie

Luty - miesiąc najkrótszy i najchłodniejszy - co dziwne to właśnie pod koniec tego miesiąca przyroda powoli zaczyna budzić się do życia. Paskudna aura końca zimowych miesięcy czasami daje nam się ostro we znaki - na szczęście są to ostatnie podrygi zimy i nadzieja na rychłe nadejście wiosny pozwala przetrwać luty w dość znośnym nastroju.

Dni zaczynają być coraz dłuższe, lada chwila w ogrodzie pojawią się pierwsze, długo wyczekiwane kiełki kwiatów. Coraz chętniej zaczynamy zaglądać do ogrodu. W lutym zaczynają się pierwsze przedwiosenne obowiązki.

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie

● Nade wszystko ponownie sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze musimy wyrzucić.

● Jeżeli posiadamy jasne pomieszczenie, gdzie utrzymuje się temperatura około 15 st. C, możemy część roślin (np. pacioreczniki i begonie bulwiaste) wysadzić do doniczek. Do momentu posadzenia na zewnątrz rozrosną się nam i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe.

● W mieszkaniu wysiewamy do miniszklarenek lub innych pojemników nasiona roślin jednorocznych uprawianych z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca,żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca).

Warzywa

Rozpoczynamy także wysiew nasion wczesnych warzyw (takich jak pomidor czy sałata) nasion na wiosenną rozsadę (czyt. Rozsada warzyw od A do Z)

Domowa uprawa grzybów - czyli prywatne grzybobranie

● Amatorska uprawa pieczarek i innych odmian grzybów to coraz częstsze zajęcie ogrodników. Dzięki możliwości korzystania z zestawów z gotową grzybnią do uprawy w domu i w ogrodzie, bez problemu i wysiłku można cieszyć się smakiem własnych, zdrowych i ekologicznie wyhodowanych np. pieczarek.

● Samodzielna uprawa zainteresuje na pewno osoby, które unikają kupowania w sklepach grzybów pochodzących z produkcji przemysłowej, w obawie, iż takie grzyby rosły "na chemii". Jeżeli sami wyhodujemy pieczarki czy boczniaki, będziemy mieli pewność, że nie rosły na sztucznych nawozach i nie zawierają środków konserwujących, zabezpieczających przed psuciem podczas transportu i magazynowania.

Pieczarka biała

 

Pieczarka biała

 

 

 

Pieczarka brązowa

Boczniak cytrynowy

 

Boczniak cytrynowy

Kania

Boczniak ostrygowaty

 

Boczniak ostrygowaty

Twardziak jadalny


Pieczarka brązowa
 Kania    Twardziak jadalny

Rośliny iglaste

● Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy sstrząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.

● Gdy tylko ziemia rozmarznie, warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla roślin iglastych. Nawóz można sypać na resztki topiącego się śniegu, nie trzeba go wtedy mieszać z ziemią, gdyż szybko się rozpuści i razem z wodą łatwo i równomiernie wniknie w glebę.

● Po stopieniu się śniegu, oglądamy gałązki, by sprawdzić, czy nie są połamane. Te uszkodzone usuwamy jak najszybciej, smarujemy maścią ogrodniczą, aby powstałe przy cięciu rany zdążyły przyschnąć, zanim ruszą soki. Opóźnienie cięcia pielęgnacyjnego powoduje nadmierny wypływ żywicy i może osłabić roślinę. Gałązki, które są całe, lecz nadmiernie się wygięły pod ciężarem śniegu, podwiązujemy do góry. Po kilku tygodniach rośliny odzyskają dawny kształt i będziemy mogli zdjąć wiązania.

● Pod iglakami uzupełniamy braki w wyściółce z kory. Możemy także podlać iglaki, zwłaszcza gdy miesiąc jest bezśnieżny. Pamiętajmy, że podlewamy tylko w dobie odwilży.

Rośliny liściaste

● W cieplejsze dni, gdy nie ma mrozu, zaczynamy przycinanie roślin liściastych. U większości krzewów skracamy pędy przynajmniej o 1/3, aby ładnie się rozkrzewiały.

● Nie tniemy jedynie gatunków kwitnących przed rozwojem liści na zeszłorocznych gałązkach, takich jak forsycje, migdałki czy pigwowce - te rośliny przycinamy dopiero po kwitnieniu.

● Usuwamy wszystkie pędy, które wg. nas są "niepotrzebne" czyli chore, nadłamane, czy przemarźnięte. Powinniśmy także wykonać cięcie u krzewów starszych, które zbyt mocno się rozrosły.

● Rośliny żywopłotowe liściaste, które nasadziliśmy jesienią, skracamy o 2/3 długości pędu

● Miejsca po cięciu zabezpieczamy zawsze maścią ogrodniczą.

rośliny iglaste zima
przycinanie roślin zimą

Rośliny owocowe

● Rozpoczynami cięcie jabłoni i grusz, po czym koniecznie smarujemy rany maścią ogrodniczą.

● Wykonujemy cięcie sanitarne i prześwietlające krzewów owocowych, które posadziliśmy jesienią.

● Wykonujemy pierwsze opryski drzew owocowych.

Trawniki

● Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.

● Pod koniec lutego możemy rozsypać nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.

● Gdy pojawiło się zbyt dużo mchy, możemy rozpocząć wapnowanie.

zabezpieczanie drzewek zimą
trawnik zimą

Co jeszcze w lutym?

● W tym miesiącu możemy śmiało rozwieszać budki lęgowe.

Dokarmiane w zimie ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną.

● Ułatwią nam one walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy

● W połowie miesiąca można się już zaopatrzyć w kłącza, karpy, bulwy i cebule roślin ozdobnych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel