Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesienią

2020-02-11
Drzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesienią

Drzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesienią

Decydując się na sadzonki drzew owocowych i krzewów w terminie jesiennym musimy pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji po nasadzeniu jak i zabezpieczeniu na okres zimowy.

Poniższe porady i informacje kierowane są przede wszystkim do posiadaczy nowo zakładanych sadów przydomowych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drzewkami i krzewami owocowymi.

 

Szybkie ABC agrotechniki roślin.

 

1.Wykopany dołek musi być takiej wielkości, aby korzenie można było luźno rozłożyć, korzenie zbyt długie lub uszkodzone przycinamy, NIGDY nie zawijamy.

2.Na dno dołka możemy dać lepszej ziemi ogrodniczej lub przegniłego kopostu, lecz POD ŻADNYM POZOREM obornika lub nawozu mineralnego.

3.Drzewka owocowe sadzimy głębiej niż w szkółce o jakieś 2-3cm, zwracając uwagę aby miejsce okulizacji znajdowało się NAD POWIERZCHNIĄ ZIEMI.

4.Krzewy owocowe sadzimy o 3-6cm głębiej niż były w szkólce - dzięki temu lepiej się przyjmą i utworzą silniejszy pokrój.

5.Systematycznie niszczymy wyrastające i kiełkujące wokół drzewek i krzewów chwasty.

6.Wstrzymujemy sie z nawożeniem do czasu kiedy drzewka i krzewy się przyjmą.

7.KAŻDE WYSADZONE JESIENIĄ DRZEWKO CZY KRZEW WYMAGA CIĘCIA NA WIOSNĘ - choć zabieg cięcia wzbudza opór u naszych Klientów, lecz jest on niezbędny do zachowania równowagi międzi koroną a systemem korzeniowym.

Zabezpieczanie drzewek owocowych i krzewów owocowych na zimę.

1.Nasadzając drzewka owocowe jesienią, zaraz po wsadzeniu należy usypać kopczyk wokół szyjki korzeniowej i pnia na wysokości 10-20cm. Kopczyk chroni przed przemrożeniem system korzeniowy, zwłaszcza podczas mroźnej i bezśnieżnej zimy. Cały pień drzewka też warto okryć. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych na mrozy brzoskwiń, moreli, czereśni i gruszy.

2. Do okrywania roślin służy:

-agrowłóknina, agrotkanina, kaptury - najlepszy, tani materiał do okrywania, dostępny w rolkach lub płatach, cienki i przewiewny, doskonale przepuszcza powietrze. Jest trwały, można go wykorzystywać wielokrotnie. Okrywamy nim drzewka owocowe oraz krzewy.

agrowłóknina

-słoma i maty słomiane - są przewiewne i ciepłe, nie gniją, możemy je wykorzystywać kilka lat. Okrywamy nimi bezlistne drzewa, krzewy, pnącza, możemy z nich robić z nich parawany.

słoma

-osłonka sadownicza- przed nastaniem zimy nie możemy zapomnieć o ochronie pni drzew przed gryzoniami i zającami, które mogą obgryzać korę w dolnych częściach pni. Dodatkową zaleta osłonek jest to, iż zabezpiecza roślinność przed mrozami i wiatrami oraz herbicydami i innymi środkami ochrony roślin w czasie wykonywania zabiegów opryskiwania.

osłonka sadownicza

3.Wyższe drzewka należy koniecznie podeprzeć palikiem. Wbrew temu, co większość z nas myśli, nie chodzi tu o to, aby drzewka nie złamał wiatr, ale o to, aby nie ruszało się na wietrze. Świeżo posadzone drzewo, kiwając się, uszkadza sobie młode korzenie, które ruszając się w glebie wraz z drzewem, ulegają rozrywaniu.

PAMIĘTAJCIE!!!

Zabezpieczenia, które wybierzecie do ochrony drzewek stosuje się po pierwszych przymrozkach. Wcześniejsze zabezpieczenie może utrudniać drzewku przejście w stan spoczynku. Poza tym jest wtedy znacznie większe prawdopodobieństwo, że u podstawy okrycia urządzą sobie zimową sypialnię gryzonie.

Gdy rośliny wymagają okrycia grubą warstwą ochronną, po pierwszych przymrozkach załóżcie pierwszą warstwę okrywy. Kolejne warstwy zakłada się dopiero gdy nadejdą głębsze mrozy. Jeżeli w czasie zimy nadchodzi odwilż, część materiału okrywającego trzeba usunąć i ponownie założyć gdy wrócą mrozy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel