Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Grusza Xenia

2020-01-14
Drzewka owocowe - Grusza Xenia

Grusza Xenia - pochodzenie

Grusza Xenia to odmiana zimowa, znana również pod nazwami Nojabrskaja lub Oksana. Po raz pierwszy pojawiła się w Mołdawii, w 1962 roku. W 2000 roku trafiła do rejestru na Ukrainie, a kilka lat później również do Belgii i Holandii. Szybko zdobyła wielu zwolenników na świecie, jednak w Polsce nadal jest uważana za nową i mało uprawianą odmianę. Drzewo rośnie raczej średnio silnie i tworzy koronę kształtem przypominającą piramidę. Owocuje corocznie i bardzo obficie.

Grusza Xenia - o smacznych owocach

Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania i rodzi duże lub bardzo duże owoce (średnica 75–90 mm, waga 200–250 g). Ich smak jest wyśmienity, są soczyste, słodkie i bardzo aromatyczne. Skórka jest zielona i gładka, a z czasem przebarwia się do koloru żółtego. Doskonale smakują na świeżo, po zerwaniu z drzewa (będą twarde i soczyste) lub po kilku dniach od zerwania (będą miękkie i słodkie). Dojrzewają w październiku. Świetnie znoszą transport i mogą być długo przechowywane, bez utraty pożądanego smaku, dlatego są cenione w branży handlu.

Grusza Xenia - uprawa i pielęgnacja

Odmiana gruszy Xenia jest dość odporna na parch, zarazę ogniową oraz raka drzew owocowych jednak często atakuje ją mszyca. W zimie warto zabezpieczyć jej korzenie, gdyż jest dosyć wrażliwa na mróz. Przed zasadzeniem należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Xenia grusza xenia - owocelubi słoneczne stanowiska i żyzną, przepuszczalną glebę o obojętnym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Wymaga również cięcia prześwietlającego w zależności od wieku i gęstości korony. Co do zapylaczy, odmiana ta jest samopylna, jednak nie zaszkodzi zasadzić w sąsiedztwie odmianę o podobnym okresie dojrzewania, np. Komisówkę, aby owocowała bardziej obficie. Podczas sadzenia drzewek z doniczek należy pamiętać, aby miejsce szczepienia było ponad ziemią. Jeśli natomiast sadzimy drzewko zakupione z gołym korzeniem to sadzimy je do dołka nieco większego niż same korzenie drzewka. Dzięki temu drzewko powinno się przyjąć.

grusza xenia
grusza karłowa xenia
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel