Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choinka – zielony symbol Bożego Narodzenia.

2020-02-17
Choinka – zielony symbol Bożego Narodzenia.

Choinka – zielony symbol Bożego Narodzenia.

Dowiesz się, jakie masz możliwości wyboru drzewka bożonarodzeniowego i które z nich cieszą się największą popularnością.

Choinka – nie tylko wygląd.

Drzewko bożonarodzeniowe kojarzy nam się równym pokrojem, kolorowymi światełkami i innymi ozdobami, które nadają choince świąteczny nastrój. Dlatego niektórzy, zwłaszcza osoby zajęte i zabiegane chętnie sięgają po choinki sztuczne, które wyciągają z piwnic i pawlaczy niemal w ostatni przedświąteczny dzień. Tymczasem magia żywego drzewka polega również na zapachu, który jednoznacznie przypomina nam o świętach. Żadna sztuczna choinka nie odda tego klimatu, co żywe drzewko.

Choinka – nie tylko świerk.

Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym wciąż pozostaje świerk pospolity (Picea abies). Wiąże się to z tradycją, kiedy to gospodarze domostw udawali się przed świętami do lasu, by przynieść stamtąd świerk. Był on najbardziej rozpowszechniony wśród naturalnych iglaków i miał intensywny zapach. Na przestrzeni lat próbowano także innych rodzajów i odmian. Przede wszystkim chodziło o oryginalny koloryt albo idealny pokrój drzewka, aby jak najbardziej kojarzył się z tradycyjną choinką. Obok świerku pospolitego, sławę zdobył świerk kłujący Glauca czy świerk biały (picea glauca) ‘Conica’. Świerk kłujący (Picea pungens) ma piękny pokrój, srebrny, niebieskawy lub ciemnozielony kolor oraz gęsto rosnące igły. Pachnie, co prawda, mniej intensywnie, niż świerk pospolity, ale nie gubi tak szybko igieł, dzięki czemu może znacznie dłużej wytrzymać. Ostatnio serca klientów podbijają jodły. Nie pachną tak silnie, jak świerki, ale są znacznie bardziej wytrzymałe oraz mają piękny, równomierny pokrój. Z pewnością najpiękniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym wśród jodeł jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana). Ma grube gałęzie i jest gęsto pokryta igłami. Innym drzewkiem, które kupuje się na choinkę jest sosna pospolita (Pinus silvestris). Ma długie igły gęsto rosnące, dlatego nie pojawiają się drzewku prześwity szpecące urok choinki.

Cięte czy w doniczce? – oto jest pytanie.

To częsty dylemat przy wyborze drzewka bożonarodzeniowego. Choinki cięte są tańsze i po okresie świątecznym żegnamy się z nimi bez żalu, natomiast te w doniczce staramy się zagospodarować, jeśli mamy ku temu warunki. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz, aby Twoja choinka przetrwała do wiosny, by potem rosnąć w ogrodzie, musisz przestrzegać kilku zasad. Najpewniejszym sposobem na przetrwanie bożonarodzeniowego drzewka jest jego stopniowa aklimatyzacja. Taką roślinę należy najpierw potrzymać przez kilka dni w niższych temperaturach, stopniowo je zwiększając. Po okresie świątecznym powtarzamy ten manewr i wystawiamy drzewko w doniczce na zewnątrz. Tam musi poczekać do wiosny, aby móc ja posadzić w ogrodzie.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z drzewkiem w doniczce, czy ciętym, aby dłużej cieszyło nasze oczy zadbajmy o odpowiednie warunki. Choinki najlepiej czują się w nieco niższych temperaturach, dlatego nie stawiaj drzewka w pobliżu kominka, grzejnika czy innych nagrzanych miejsc. Dzięki temu Twoja choinka dłużej wytrzyma i będzie piękniej wyglądała.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel